Jak nauczyć się języka koreańskiego w Polsce? Czy pójście na studia koreanistyczne jest jedyną opcją na poznanie sekretów Korei i języka półwyspu? Poznaj alternatywy dla filologii koreańskiej!

Filologia koreańska stała się bardzo popularna, ale czy każdy pasjonat języka koreańskiego odnajdzie się na tych studiach?  Przekonaj się, czytając poniższy artykuł. 

Jak wygląda nauka koreańskiego na uniwersytecie? 

Filologia koreańska jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które interesuje zarówno język, jak i kultura Półwyspu Koreańskiego. Studenci rzeczywiście spędzają wiele godzin na nauce języka koreańskiego, ale uczęszczają również na zajęcia z realioznawstwa, literatury czy historii Korei. Poznają wiele zagadnień niezwiązanych ściśle z językiem koreańskim, ale także z samą kulturą kraju. Należy pamiętać, że głównym celem studiów jest napisanie pracy naukowej, która bardzo często musi odnosić się do literaturoznawstwa lub językoznawstwa, dlatego na przedmioty związane z tymi tematami również kładzie się duży nacisk.  

Alternatywy dla koreanistyki — po co uczyć się koreańskiego w Polsce?

Wiele osób zastanawia to, jakie są realia na rynku pracy i czy studia koreanistyczne są odpowiednim przygotowaniem do rozpoczęcia kariery. Większość koreańskich firm w Polsce zajmuje się bardzo skomplikowanymi procesami. LG produkuje baterie do aut elektrycznych, w Hyundaiu mamy do czynienia z samochodami, a w Samsungu spotkamy się z zaawansowanym słownictwem związanym z inżynierią, elektroniką czy logistyką.

Praca tłumacza, która jest karierą wybieraną przez absolwentów koreanistyki bardzo często, wymaga nie tylko dobrej znajomości koreańskiego, ale również umiejętności tłumaczenia skomplikowanych treści związanych z produkcją lub ważnymi spotkaniami biznesowymi. Absolwenci filologii koreańskiej nierzadko są zaskoczeni poziomem trudności języka spotykanego w firmach koreańskich. Wynika to z tego, że studia językowe nie są w stanie przekazać studentom szczegółowej wiedzy z każdej dziedziny. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, warto rozszerzyć kwalifikacje i pójść na studia związane z kierunkiem, w którym dana firma koreańska się rozwija. Języka koreańskiego można uczyć się we własnym zakresie poprzez uczęszczanie na kursy lub samodzielną naukę online. 

Co, jeżeli naukę języka koreańskiego traktujemy jako hobby?

Nie każdy musi iść na studia, aby nauczyć się języka koreańskiego. W rzeczywistości wiele osób pragnie nauczyć się tego języka z innych, mniej poważnych pobudek i nie chce wiązać z tym językiem swojej przyszłości. Podoba nam się popkultura koreańska, lubimy oglądać filmy i seriale koreańskie, ciekawi nas sam alfabet — czy w tym wypadku musimy od razu zapisywać się na wieloletnie studia związane z Koreą? Nie. Nauka języka nie musi być zobowiązująca. Można ją traktować jako miłą odskocznię od dnia codziennego i rozwijać jako swoją pasję. Dodatkowe zajęcia czy samodzielna nauka kilka razy w tygodniu zagwarantują nam zadowalające efekty, więc zawsze warto spróbować swoich sił.

 

Alternatywy dla koreanistyki — jak wyglądają kursy językowe? Gdzie ich szukać? 

Język koreański zyskał na popularności przez ostatnia lata, ale w porównaniu do angielskiego czy niemieckiego nadal jest dosyć niszowym językiem. Mimo wszystko warto sprawdzić ofertę w swoim mieście, bo być może znajdziemy świetną szkołę językową, która oferuje stacjonarne lekcje koreańskiego. W przypadku osób pochodzących z mniejszej miejscowości szanse na wyszukanie takich zajęć maleją, ale wówczas warto sprawdzić ofertę lekcji online. Tutaj wybór znacznie się rozszerza. 

Możemy zapisać się na zajęcia indywidualne z korepetytorem, wykupić cały kurs językowy w szkole online czy skorzystać z darmowych materiałów dostępnych na stronach związanych z Koreą i jej językiem. Można dostosować czas spędzony na naukę do swoich potrzeb, a tematy, których chcemy się uczyć, wybierać samodzielnie. Istnieje również wersja dla odważnych: wyjazd do Korei na kilkutygodniowy kurs językowy. Ta opcja jest niestety dosyć kosztowna, ale zapewni wiele ciekawych doświadczeń i stanie się przygodą, którą będziemy pamiętać przez całe życie.

Języka koreańskiego może nauczyć się każdy, a sposób, w jaki się to zrobi, nie wpłynie znacząco na rezultaty. W nauce języków obcych najważniejsza jest systematyczność i pasja, więc nie zwlekaj dłużej i kurs koreańskiego zacznij już dziś!

 

Współautorką tekstu jest Katarzyna Siwiec, studentka filologii koreańskiej UAM.

Leave a comment