Na wielu stronach anglojęzycznych można znaleźć zestawienia anime polecanych do obejrzenia. Zazwyczaj znajdują się tam kultowe anime, które każdy fan powinien obejrzeć. Często jednak zdarza się, że chociaż filmy/bajki mogą być ciekawe i wciągające, to jednak trudno jest uczyć się z nich języka japońskiego.

Gramatyka użyta w dialogach, chociaż w pewnym stopniu odzwierciedla prawdziwe rozmowy, to jest często zbyt kolokwialna, podobnie jak sam język. W efekcie nie zawsze może posłużyć za rzetelne źródło wiedzy. Nie znaczy to jednak, że nauka japońskiego z anime jest niemożliwa. W poniższym zestawieniu znajdują się anime odpowiednie do nauki języka japońskiego. Znajdziesz tutaj nie tylko tytuły anime, ale także ocenę trudności języka.

1.  しろくまカフェ (Shirokuma kafe) – Polar Bear’s Café (2012)

Anime w kategorii: komedia.

Długość serii: 1 sezon (50 odcinków  po ok. 24 minuty). 

Trudność języka: 3/10.

Anime opowiada o kawiarni prowadzonej przez pełnego charyzmy misia polarnego. Klientami są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Fabuła toczy się wokół życia codziennego zwierząt, ich rozterek i problemów.  Anime jest dobre do nauki japońskiego dla początkujących osób, ponieważ dialogi są proste, a wypowiadane kwestie wyraźne (tempo wypowiedzi również jest przyjazne). Jednocześnie akcja anime jest ciekawa i pełna humoru.

Źródło: https://animeanime.jp/

2. チーズスイートホーム (Chīzusuītohōmu) – Chi’s Sweet Home (2008)

Anime w kategorii: komedia.

Długość serii: 104 odcinki (po ok. 3 minuty).

Trudność języka: 2/10.

Główną bohaterką jest mała, urocza, zadziorna i żądna przygód kotka. Z powodu swojej ciekawości pewnego dnia traci z oczu matkę i się gubi. Odnajduje ją i przygarnia do siebie młode małżeństwo z małym dzieckiem. Anime dzięki swoim krótkim odcinkom jest dobre do nauki, ponieważ prościej jest zanalizować dialogi w trzyminutowej animacji, niż w trwającym 25 minut odcinku. Również budowa zdań i słownictwo są proste, występuje w nich pewna doza języka potocznego, jednak dzięki prostej formie staje się ona łatwa do opanowania. Dostępna jest również nowoczesna wersja animacji z 2016 roku, gdzie mowa kotki jest bardziej zniekształcona i może być trudna w zrozumieniu.

Źródło: anime.dmkt-sp.jp

 3.  けいおん! (Keion) – K-On! (2009)

Anime w kategorii: komedia, muzyczne, szkolne. 

Długość serii: 2 sezony (23 odcinki).

Trudność języka: 6/10.

Główną bohaterką jest Yui Hirasawa, która dopiero rozpoczęła liceum. Zastanawia się, do którego klubu dołączyć, ponieważ żaden jej nie odpowiada. Przypadkiem dostrzega plakat “Klubu Lekkiej Muzyki” i zostaje wplątana w jego działalność. Choć nie potrafi grać na żadnym instrumencie, szybko odkrywa do tego pasję i rozpoczyna naukę gry na gitarze. To anime do nauki japońskiego jest źródłem słownictwa z obszaru muzyki oraz języka potocznego, choć już w nieco przyspieszonym tempie, więc polecane jest dla osób bardziej zaawansowanych. 

Źródło: renote.jp

Letnie kursy językowe – www.wordpassion.pl/oferta-kursow

4. 甘々と稲妻 (Amaama to Inazuma) – Sweetness and Lightning (2016)

Anime w kategorii: komedia, kulinarny.

Długość serii: 1 sezon (12 odcinków).

Trudność języka: 5/10.

Głównym bohaterem jest Kouhei Inuzuka, nauczyciel matematyki w liceum, który swój wolny czas poświęca córce. Choć śmierć matki był dla małej dziewczynki dużym ciosem, większym problemem dla Tsumugi wydaje się brak zdolności kulinarnych jej ojca. Dziwny traf losu splata ich drogi z uczennicą Kouheia, której rodzice prowadzą restaurację. Od tej pory cała trójka spotyka się razem, ucząc się gotować. Anime uczy słownictwa dotyczącego gotowania oraz opowiada o codziennym życiu z użyciem prostej gramatyki. 

Źródło: https://nlab.itmedia.co.jp/

5. いとしのムーコ (Itoshi no mu-ko) – Lovely Muuuuuuuco! (2015)

Anime w kategorii: komedia, okruchy życia.

Długość serii: 1 sezon (25 odcinków po ok. 12 minut).

Trudność języka: 3/10.

Głównym bohater, Muco, to kochany i uroczy pies shiba. Mieszka w górach wraz ze swoim właścicielem i przyjaciółką Komatsu. Historia opowiada o przygodach dwójki przyjaciół podczas ich wspólnych spacerów i zabaw. Chociaż język, którym posługuje się główny bohater, bogaty jest w zwroty potoczne, to większość tekstu pojawia się w formie japońskich napisów na ekranie, co znacząco ułatwia naukę. To naprawdę dobre anime do nauki japońskiego od podstaw.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=roZJBYUtQ2w

6.  バーテンダー (Ba-tenda-)  – Bartender  (2006)

Anime w kategorii: dramat, okruchy życia.

Długość serii: 1 sezon (12 odcinków).

Trudność języka: 8/10.

Akcja anime toczy się w jednym z barów japońskich – Eden Hallu. Główny bohater, Ryuu Sasakura, to bartender. W barze każdego wieczoru przyrządza niepowtarzalne drinki dla klientów oraz urządza sobie z nimi pogawędki o życiu, wysłuchuje ich problemów i pomaga im je rozwiązać, pocieszyć i wesprzeć. Język jest dość skomplikowany, jednak dialogi nie są szybkie, co pozwala dobrze skupić się na słowach. Anime do nauki języka japońskiego pokazuje słownictwo dotyczące drinków oraz słów używanych na co dzień. Z pewnością polecane jest dla osób bardziej zaawansowanych w posługiwaniu się językiem japońskim. Z bajką możesz również poznać podstawy keigo (japońskiej formy grzecznościowej). 

Źródło: www.anime-hiroba.com

7. つり球だま (Tsuridama) –  Fishing Ball (2012)

Anime w kategorii: komedia, Sci-Fi.

Długość serii: 1 sezon (12 odcinków).

Trudność języka: 7/10.

Główny bohater to Yuki Sanada, licealista, któremu brakuje przyjaciół. Żyje na wyspie Enoshima ze swoją babcią. Pewnego dnia spotyka Haru, chłopca twierdzącego, że jest kosmitą. Do tej dwójki przyłącza się jeszcze dwóch chłopców i mała wyspa zamienia się w miejsce pełne przygód. Język, którym posługują się bohaterowie, jest nieco trudniejszy, pełen potocznych zwrotów, a dialogi są dość szybkie, więc jest to forma odpowiednia dla osób bardziej zaawansowanych.

Źródło: animeossan.com

8.   じょしらく – Joshiraku (2012)

Anime w kategorii: komedia, okruchy życia.

Długość serii: 1 sezon (13 odcinków).

Trudność języka: 7/10.

Anime opowiada o grupce dziewcząt, które dyskutują o przypadkowych sprawach i zawsze dochodzą do niezwykłych, humorystycznych wniosków. Dialogi również są dość szybkie, jednak dla zaawansowanej osoby nie powinny stanowić problemu. 

https://anime.dmkt-sp.jp/

9.  スケット・ダンス  (Suketto dansu) – SKET Dance (2011)

Anime w kategorii: komedia, szkolne.

Długość serii: 77 odcinków.

Trudność języka: 6/10.

Anime opowiada  o “Akademickiej Grupie Wsparcia”, czyli szkolnym klubie, który zajmuje się rozwiązywaniem problemów, z którymi przychodzą do nich uczniowie. Choć mogłoby się wydawać inaczej, członkowie klubu nie są jednak darzeni zbytnią sympatią. Przygody bohaterów opowiadane są językiem prostym z średnio-zaawansowaną gramatyką. 

Źródło: https://www.anime-hiroba.com/

10.  デスノート (Desuno-to) – Death note  (2006)

Anime w kategorii: thriller, kryminalne.

Długość serii: 1 sezon (37 odcinków).

Trudność języka: 8/10.

Yagami Light, nastoletni licealista przypadkowo odnajduje notes z napisem “Death Note”. Według instrukcji, jeśli zapisze się w nim imię jakiejkolwiek osoby, można sprawić, aby ona umarła. Choć początkowo bohater nie wierzy w to, z  ciekawości testuje dziennik i okazuje się on być prawdziwy. Wkrótce odzywa się po niego jego właściciel, Shinigami, czyli bóg śmierci. Anime jest przeznaczone dla osób zaawansowanych. 

Źródło: https://renote.jp/

Jak wykorzystać anime do nauki języka japońskiego?

Anime często wykorzystywane jest tylko w celach rozrywkowych, jednak może również  służyć do nauki. Trzeba tylko wiedzieć jak z niego korzystać. Jednym z najlepszych sposób, aby wyciągnąć, jak najwięcej wiedzy z anime jest oglądanie ich z japońskimi napisami. W ten sposób łatwo jest wyłapać słownictwo i gramatykę, której się nie zna. Można zatrzymać anime i spisać nieznane słowa, aby opanować je później. Samo oglądanie to wstęp, nauka zajmuje więcej czasu, a wszelkie wątpliwości warto rozwiać na zajęciach z lektorem. Dla bardziej zaawansowanych osób dobre jest również oglądanie anime bez żadnych napisów, gdyż wtedy bardziej można się skupić na tym co słychać, a więc oswoić się z rozumieniem języka japońskiego ze słuchu. Warto sięgać do różnych poziomów oraz sposobów mówienia, gdyż lepiej przyzwyczaja to do posługiwania się japońskim w prawdziwym życiu. Najważniejsze w nauce z anime jest to, aby nie oglądać bajek biernie, tylko czynnie, i nieustannie pamiętać o fakcie, że nadal jest się w trakcie nauki i głównym zadaniem jest przyswojenie jak największej ilości wiedzy. Masz inne propozycje ciekawych bajek i filmów do szlifowania języka?

Leave a comment