Nauka koreańskiego z roku na rok zyskuje na popularności, a koreanistyka z często ponad 20 kandydatami na jedno miejsce jest jednym z bardziej obleganych kierunków. Jednak czy filologia jest jedyną opcją dla pasjonatów tego języka? Poznaj alternatywy dla koreanistyki!

Filologia

Wybór koreanistyki mógłby wydawać się oczywisty dla osób dążących do opanowania tego języka na przyzwoitym poziomie. Często wynika on też z zainteresowania samym krajem i jego popkulturą. Jednak filologia koreańska obejmuje nie tylko same zajęcia z języka, ale też gamę przedmiotów oddalających się w tematyce od ścisłego poszerzania swoich kompetencji językowych. Historia, literatura, polityka to zagadnienia będące częścią listy zajęć wymagających nakładu czasu i pracy, które mogłyby zostać przeznaczone na ścisłą naukę języka. Pamiętaj o tym, jeśli to właśnie płynność w używaniu koreańskiego jest Twoim celem. 

I co dalej?

Globalizacja i gwałtowny rozwój Korei Południowej oznaczają coraz więcej możliwości na rynku pracy. Osoby biegle posługujące się językiem koreańskim będą mogły szukać zatrudnienia w firmach i korporacjach podejmujących współpracę z Koreą. Jednak sama znajomość języka i wiedza z zakresu kultury, historii i polityki mogą nie wystarczyć, jeśli interesuje Cię praca wybiegająca kompetencjami poza wspomniane obszary. Działające na terenie Polski firmy, takie jak Samsung czy LG, a więc zajmujące się produkcją nowoczesnych technologii, będą wymagać doskonałego opanowania języka i specjalistycznego słownictwa niezwiązanego z przebiegiem studiów. Zainteresowanym potencjalną pracą w korporacjach przydadzą się kompetencje z dziedzin takich jak biznes czy management.

Alternatywy dla koreanistyki — co wybrać na miejsce filologii?

W zależności od indywidualnych planów istnieje wiele sposobów nauki koreańskiego z jednoczesnym kontynuowaniem swoich studiów licencjackich. Dzięki wciąż rosnącej popularności tego języka coraz więcej polskich szkół bierze pod uwagę zapotrzebowanie na tę opcję.

Szkoła języków

Najprostsza odpowiedź na pytanie, co zrobić, jeśli koreański to Twoja pasja, ale wizja trzyletnich studiów filologicznych nie do końca do Ciebie przemawia? Zajęcia językowe! Indywidualne lub w grupach, na miejscu lub online, z nauczycielem prowadzącym Cię od podstaw lub pomagającym uporządkować już zdobytą wiedzę — to praktyczna alternatywa dla opanowania języka na dobrym poziomie. Dzięki możliwości nadania bardziej indywidualnego charakteru wiedzy zdobywanej na kursach można przygotować się do zdania certyfikatów językowych nawet w szybszym tempie, niż wybierając kierunek uniwersytecki, który nie skupia się stricte na nauce języka.

Lektorat

Każdy uniwersytet oferuje swoim studentom wybór języków obcych do nauki, czy to w formie płatnych uczelnianych zajęć, czy lektoratu wchodzącego w skład dostępnych języków dla danego kierunku. Mimo że te wschodnie nie cieszą się taką samą popularnością jak na przykład francuski czy niemiecki, placówki takie jak Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet SWPS dają możliwość nauki koreańskiego w formie lektoratu bez konieczności odbywania studiów filologicznych.

Kierunki alternatywne

Dla tych szukających sposobu zaimplementowania języka koreańskiego do kierunku studiów skupiającego się nie tylko na krajach Półwyspu Koreańskiego istnieje cały wachlarz potencjalnych wyborów.

Przykładowo filologia angielska z językiem koreańskim gwarantuje biegłość w posługiwaniu się dwoma językami. Niemniej decydując się na ten kierunek, przyszły student będzie skupiać się głównie na rozwijaniu wiedzy z zakresu krajów anglojęzycznych.

Jeśli w centrum Twoich zainteresowań jest nie tylko Korea, ale też inne kraje Dalekiego Wschodu, świetną alternatywą byłyby studia azjatyckie lub stosunki międzynarodowe z krajami Azji wybranymi jako specjalizacja. Pozwoli to na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, poszerzając swoje zrozumienie funkcjonowania i organizacji krajów wschodu. Mimo nacisku położonego na bardziej specjalistyczne kwestie związane z regionami kontynentu azjatyckiego, w program studiów wchodzi język koreański.

Inne alternatywy dla koreanistyki warte sprawdzenia na polskich uniwersytetach to:

  • Filologia angielska z językiem koreańskim — Uniwersytet SWPS
  • Filologia angielska z językiem koreańskim — Uniwersytet Śląski
  • Orientalistyka-koreanistyka — Uniwersytet Warszawski
  • Studia azjatyckie: Chiny i Azja Wschodnia — Uniwersytet SWPS
  • Studia azjatyckie — Uniwersytet Jagielloński / Uniwersytet Łódzki
  • Stosunki międzynarodowe — Uniwersytet Adama Mickiewicza (z dostępną specjalizacją Studia Wschodnie)
  • Stosunki międzynarodowe — Uniwersytet Łódzki (z dostępną specjalizacją w krajach Azji Wschodniej)
  • Studia nad Koreą — Uniwersytet Jagielloński (kierunek dostępny także w innym wariancie, jako prowadzony w języku angielskim).

Promocja hangul

Ucz się taniej hangula dzięki Azjatyckim Językom!

Nauka języka na miarę swoich sił

Wybór studiów czy szkoły językowej jest procesem pochłaniającym tak dużo energii, że łatwo zapomnieć o bardzo ważnej kwestii — warto uczyć się języka dla samego siebie, bez konieczności wiązania z nim przyszłej kariery czy dużych wydatków finansowych. Osoby pasjonujące się koreańskim i chcące się nim biegle posługiwać, mają także możliwość potraktowania jego nauki jako hobby. Materiały dostępne online, okazjonalne lekcje i czysta motywacja mogą bez przeszkód stanowić alternatywę dla wieloletnich, wymagających kierunków studiów.

Leave a comment