Idąc na studia, wielu młodych ludzi zastanawia się, jaki kierunek wybrać. Chyba od zawsze popularnością cieszą się medycyna czy prawo, a w ostatnich latach także filologie. Anglistyka może pochwalić się ogromnym zainteresowaniem, ale co z naszym językiem ojczystym? Filologia polska wydaje się dość kontrowersyjnym pomysłem. Pojawiają się też głosy odradzające ten wybór – językiem polskim posługujemy się na co dzień, czego się więc uczyć? Czy faktycznie mają rację? Nasz wpis wyjaśnia, czy warto studiować filologię polską.

„Będziesz nauczycielem?”

Takie pytanie słyszał chyba każdy student polonistyki. Warto jednak podkreślić, że to nie jedyna droga, jaką można wybrać po ukończeniu tych studiów. Może wydaje się to oczywiste, ale wciąż wielu osobom kojarzą się one jedynie z pracą w szkole i brakiem innych perspektyw zawodowych. Czas obalić ten mit! Polonistyka daje wiele możliwości! Jakich?

Dziennikarstwo

Choć brzmi to nieco dziwnie, jedną z opcji jest dziennikarstwo. Ponieważ jest ono również osobnym kierunkiem, wielu zapomina, że to tylko jedna z możliwych dróg do kariery publicysty. Warto wspomnieć, że dziennikarstwo na polonistyce nie ogranicza się jedynie do prasy, a pozwala także na zdobycie wiedzy na temat działania mediów i poruszania się w nich.

Edytorstwo

Kolejną możliwością jest edytorstwo. Przed wydaniem książki czy artykułu ktoś musi wyeliminować błędy, ułożyć tekst, zdjęcia i przygotować je do druku. To właśnie polonistyka pozwala na zdobycie potrzebnej do takiej pracy wiedzy. Edytor może pracować także na starych tekstach, nawet tych sprzed setek lat! Twórcy często zmieniają swoje utwory, a po tylu modyfikacjach niełatwo zgadnąć, która wersja najbardziej im odpowiadała. Edytor analizuje również rękopisy. To praca z historycznymi artefaktami, czy to nie fascynujące?

Literaturoznawstwo

Nietrudno się domyślić, że na polonistyce dostępna jest specjalność literaturoznawcza. Książka to przecież nie tylko fabuła. Teksty mają swoją określoną budowę, narrację czy sposób opisu. To wszystko ma znaczenie. Analiza utworów pomaga zrozumieć dzieła, ale także pokazuje jak wyglądała dana epoka czy jak kształtuje się nasza kultura. Literatura nie żyje osobno, jest ważną częścią naszej rzeczywistości.

Nauczycielstwo

Nie zapominajmy jednak o nauczycielach. Nie bez przyczyny najczęściej kojarzą się oni z filologią polską – to chyba najliczniejsza grupa studentów na tym kierunku. Nauczyciel musi wiedzieć, jak dobrze przekazać wiedzę i zainteresować swoich uczniów, ale nie tylko. Powinien również mieć wiedzę na temat tego, jak postępować w relacjach z młodymi osobami oraz jak pracować ze swoim głosem.

Filologia polska – „czego ja się tam będę uczyć?”

To pytanie zadaje sobie chyba każdy przyszły student. To, ale i wiele innych:

  • „Językiem polskim posługujemy się na co dzień, czy jest sens zgłębiania go?”
  • „Czy ta wiedza jest potrzebna?”
  • „Co składa się na naukę o języku ojczystym?”

Już spieszymy z odpowiedzią.

Nietrudno zgadnąć, że na polonistyce pojawią się oczywiście epoki literackie. Znamy je ze szkoły, ale studia pozwalają zgłębić naszą dotychczasową wiedzę, a nawet spojrzeć na znane teksty z innej perspektywy. Język polski ma też swoją historię nie zawsze wyglądał tak samo. Jak i dlaczego się zmieniał? Jakie procesy zdecydowały o jego dzisiejszym wyglądzie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć właśnie na polonistyce.

Pojawiają się też oczywiście wiersze – język poezji nie zawsze jest jednak taki oczywisty, a dzięki filologii polskiej może stać się bardziej zrozumiały i przybliżyć nam bohaterów z innych epok. Używając jakiegokolwiek języka, dobrze wiedzieć, jak posługiwać się nim w prawidłowy sposób i jak unikać błędów. Jest też nierozłącznie związany z kulturą – jej też nie może zabraknąć.

Język polski to nie tylko sposób porozumienia się kilku konwersujących osób, ale także epok. Czy to nie brzmi magicznie? Jakbyśmy mogli rozmawiać bez względu na czas, w którym żyjemy!

Czy warto studiować filologię polską?

Jeśli jesteście zainteresowani językiem, literaturą czy kulturą, to warto! Jak próbujemy udowodnić w tym wpisie, polonistyka otwiera wiele możliwości zawodowych, a także pozwala na rozwój zainteresowań. Wbrew wciąż powszechnym przekonaniom studiowanie polonistyki to nie strata czasu. To nauka humanistyczna, dzięki której można nauczyć się także czegoś o człowieku i samym sobie.

 

Współautorką tekstu jest Antonina Ciochoń, praktykantka WordPassion

Leave a comment