Znajomość języków to obecnie bardzo ceniona umiejętność. Kładzie się na nią nacisk w szkołach, jest powszechna także na uczelniach. Jednak niewiele się nauczymy, jeśli sami nie zmotywujemy się do działania, a żeby mieć motywację, musimy też znaleźć powód, a najlepiej powody do nauki języka.

Języki moja praca, ale też pasja, ale mimo to i zdarzało się, że ja orientalistka, traciłam motywację do nauki, bo jestem tylko człowiekiem. Tym tekstem chcę dodać motywacji wszystkim uczącym się języków i odpowiedzieć w nim na pytanie, dlaczego warto uczyć się języków obcych.

Edukacja i praca za granicą 

Jeśli znasz języki obce, otwiera się przed Tobą szereg perspektyw na rozwój naukowy i zawodowy. Możesz znaleźć lepiej płatną pracę za granicą, wyjechać na roczną wymianę studencką czy też na cały okres studiów. Uczelnie zagraniczne mają wiele ciekawych ofert, również stypendialnych. Jedyny warunek – dobra znajomość języka obcego, zwykle angielskiego. Polska to nie jedyny kraj, w którym można studiować japonistykę, chociaż sama kiedyś tak myślałam i skończyłam studia w Polsce. Myślę, że teraz, z perspektywy czasu, gdybym tylko miała taką możliwość, rozważyłabym studiowanie japonistyki za granicą.

Znajomość języków a zarobki

Osoba posługująca się biegle innym językiem ma większą szansę na zatrudnienie w kraju, nierzadko też oferuje się jej korzystniejsze warunki finansowe. Na rynku funkcjonuje mnóstwo firm, które zawierają kontrakty z partnerami z zagranicy. Niezbędny jest zatem pracownik, który pomoże poprowadzić sprawną komunikację. Ponadto taka osoba zyskuje szeroki wybór dziedzin, w których może pracować – turystyka, handel międzynarodowy, edukacja i wiele innych. Ja sama zdecydowałam się na założenie firmy i to też jest bardzo ciekawe rozwiązanie dla osób znających języki obce.

Podróżowanie i zawieranie znajomości

Niewątpliwą motywacją do nauki jest ciekawość świata, ludzi i chęć podróżowania. Języki obce nie dość, że upraszczają funkcjonowanie w miejscu pobytu, to także umożliwiają zawieranie nowych znajomości. Wzmagają otwartość na to, co nieznane. Dzięki tej umiejętności zyskasz szansę na poznanie danego kręgu kulturowego, jego historii i obyczajów. Obcowanie z lokalną ludnością pomaga również dotrzeć do nieoczywistych miejsc, nieprzetartych przez turystów szlaków, co zapewni unikalne doświadczenia. Pozwala spojrzeć na świat z punktu widzenia innej społeczności. Możesz też zobaczyć niektóre zachowania i postawy w zupełnie innym świetle. 

https://wordpassion.pl/oferta-kursow/

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? – wpływ na pamięć

Nauka stanowi doskonały trening dla mózgu. Przyswajanie nowych słów, zwrotów, struktur poprawia pamięć i koncentrację. Osoby, które znają języki obce, są bardziej kreatywne, lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, potrafią myśleć krytycznie i łatwiej przychodzi im podejmowanie decyzji. Dzięki nauce języka umysł dłużej zachowuje sprawność. W przypadku osób starszych nauka pomaga spowolnić osłabienie pamięci czy roztargnienie.

Korzystanie ze światowego dorobku kulturalnego

Nieograniczony dostęp do materiałów edukacyjnych, literatury, filmów, sztuki – to i wiele innych możliwości otwiera się przed ludźmi znającymi języki. Oryginalne teksty pozwalają samodzielnie dokonywać analizy treści, bez komentarzy osób z zewnątrz, które często nie tyle przekazują wiedzę, co również własną ocenę. Nie poczujemy w pełni kultury, nie znając języka. Kolejną korzyścią jest szybkość dostępu do informacji, zanim wiadomość zostanie przetłumaczona i trafi do naszych mediów, my już będziemy znali komunikat z mediów obcojęzycznych.

Podbudowanie samooceny

Odniesiony sukces w nauce zwiększa poczucie własnej wartości. Daje dumę z własnych osiągnięć. Brak bariery językowej to także poczucie niezależności i świadomość, że gdziekolwiek jesteśmy, poradzimy sobie z sytuacją. Zyskujemy odwagę, pozbywamy się też obaw i wątpliwości, które mogłyby wynikać z niepewności językowej. Ja sama studiując japoński, a potem wietnamski czy tajski czułam satysfakcję z obranej drogi i czuję to również teraz.

Poszerzanie wiedzy o języku ojczystym 

Osoby, które znają języki obce, odznaczają się szerszą wiedzą na temat języków ogólnie, a ich skuteczność komunikacyjna wzrasta. Osiągają lepsze wyniki w czytaniu ze zrozumieniem, słuchaniu i szybkim zapamiętywaniu.  Lepiej korzystają także ze swojego własnego języka. Dobry copywriter to często filolog, który ucząc się języka obcego lepiej poznawał swój język ojczysty, rozbudowywał słownictwo, a także świadomość językową.

Jak widzimy, powodów, dla których warto poznawać języki obce, jest wiele. W zależności od indywidualnych potrzeb każdy z nas może utożsamiać się z inną z wymienionych motywacji. Jedno jest pewne – nauka zaowocuje w przyszłości. Jeśli nie zrazimy się przeszkodami, jakimi mogą być długotrwałość procesu kształcenia i konieczność systematyczności, zyskamy naprawdę dużo. 

Leave a comment