Pisanie streszczeń to zadanie, z którym trzeba mierzyć się już od najmłodszych lat w szkole. Jednak sprawia to problem nie tylko uczniom, ale i dorosłym, również doświadczonym blogerom czy copywriterom. Jak napisać dobre streszczenie książki lub artykułu? Jakich błędów należy unikać?

Streszczenie – co to jest?

Przed zdradzeniem wskazówek, jak napisać streszczenie, warto wyjaśnić, czym ono właściwie jest. To skrótowe przedstawienie tekstu – np. książki, ciekawego artykułu czy pracy naukowej – w taki sposób, aby omówić wszystkie najważniejsze wątki. Co ważne, streszczenie nie może być bardzo obszerne. Jego punktem wyjścia jest tekst źródłowy, z którym trzeba się zapoznać, bez tego stworzenie dobrego streszczenia nie jest możliwe. Pisząc, należy przekazać sens, jaki oddaje przeczytana treść, to odzwierciedlenie myśli autora, bez własnych odczuć i przemyśleń.

Co powinno zawierać streszczenie?

Wiele osób zastanawia się: czy streszczenie ma tytuł i akapity? Czy należy dodawać też nagłówki i odpowiednią strukturę, jak np. w tekstach SEO (o czym pisaliśmy tutaj)? Streszczenie zawiera wszystkie najważniejsze wątki książki czy artykułu, który przeczytaliśmy. Przytacza się w nim głównych bohaterów, miejsce akcji, opisuje się też punkt kulminacyjny lub przedstawia morał. Żeby niczego nie pominąć, warto już podczas czytania tekstu źródłowego zapisywać sobie, co jest w nim najistotniejsze.

 

Kup promocyjne pakiety na teksty!

Bardzo kłopotliwa jest kwestia tytułu streszczenia. Pisząc egzamin, uczniowie zwykle go pomijają lub na początku swojej pracy umieszczają: ‘Streszczenie tekstu/książki pt. […]’. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku tworzenia abstraktu pracy lub artykułu naukowego. Jeśli tworzymy wpis na bloga, warto poinformować swoich czytelników, czego będzie on dotyczył. Nagłówki w streszczeniu nie są konieczne, jednak sam podział na akapity jest ważny. Dzięki temu tekst lepiej się czyta, jest bardziej przejrzysty i szybko można znaleźć w nim potrzebne informacje.

Jak napisać dobre streszczenie?

Żeby napisać dobre streszczenie książki, pracy dyplomowej czy artykułu, trzeba przede wszystkim zapoznać się z tekstem wyjściowym. Czasami należy to zrobić nawet kilka razy, aby zyskać pewność, że wszystko zrozumieliśmy. Konieczne jest również wybranie najważniejszych zdarzeń lub rozważań, bo to na nich będziemy się skupiać. Powinniśmy też zweryfikować, czy dane fakty rzeczywiście są najistotniejsze, trzeba przy tym zachować obiektywizm. Główne tezy autora tekstu wyjściowego należy przedstawiać swoimi słowami. Musimy dodatkowo pamiętać, aby używać krótkich i nieskomplikowanych zdań.

Cechy, jakimi wyróżnia się dobre streszczenie to:

  • rzeczowość,
  • zwięzłość,
  • merytoryczność,
  • obiektywność,
  • prosty język.

Streszczenie ma być krótkie, ale jednocześnie rzeczowe, powinno zawierać wszystkie ważne informacje. Pisząc je, należy unikać wyrażania własnej opinii, liczy się tok myślenia autora książki czy artykułu, to jego tekst przedstawiamy innym. Co więcej, każdy, kto zapozna się z naszym streszczeniem, nie może mieć problemu z jego zrozumieniem.

Czego powinno się unikać podczas pisania streszczenia? Nie należy umieszczać w nim:

  • dygresji i własnych komentarzy,
  • fragmentów skopiowanych z tekstu źródłowego,
  • cytatów,
  • przytoczonych dialogów.

Streszczenia a copywriting

Dobry copywriter potrafi napisać merytoryczny artykuł specjalistyczny, ciekawy wpis na bloga, jak i rzeczowe streszczenie. Tak naprawdę z taką formą tekstu każdy z nas spotyka się codziennie, np. podczas przeglądania wyników wyszukiwarki. Pod adresem stron www wyświetla się meta description, czyli opis będący streszczeniem tego, co znajduje się w danej witrynie. Zawiera on słowa kluczowe i jest krótki – to przeważnie ok. 155 zzs.

Jak widać, ze streszczeniami spotykamy się każdego dnia i często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ich samodzielne przygotowanie nie zawsze jest łatwe. Jeśli masz z tym problem, zgłoś się do nas, na pewno pomożemy. 

PS. Pisaniem treści, w tym streszczeń, zajmujemy się nie tylko w pracy, ale i poza nią. Dowodem na to jest blog Eweliny, w którym recenzuje książki, prezentuje nowości i zachęca do czytania. Zastanawiasz się, jaką lekturę wybrać na długie wieczory? Koniecznie zajrzyj tutaj.

Leave a comment