Obecnie niemal każda firma ma własną stronę www, ponieważ to dzięki niej można pozyskać nowych klientów, a tym samym zwiększyć zyski z oferowanych produktów czy usług. Jednak nie każda witryna jest dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania, a wpływ na to ma sposób przygotowania tekstów. Żeby strona internetowa zajmowała wysoką pozycję w wyszukiwarce, musi być dopracowana pod kątem SEO. Jak pisać tego typu teksty?

Teksty SEO – co to jest?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to działania na stronie internetowej, których celem jest poprawa jej widoczności w wyszukiwarkach i zwiększenie ruchu organicznego. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod, która na to pozwala, jest przygotowywanie tekstów SEO. Zawierają one starannie dobrane słowa kluczowe i często pełnią funkcję odnośników do witryny, którą należy lepiej wypromować. Takie treści przeważnie są krótkie i choć nie należą do grupy specjalistycznych, powinny być dobrej jakości. Podstawowe teksty SEO to:

  • precle (teksty typu pressel);
  • treści zapleczowe;
  • artykuły blogowe;
  • teksty sponsorowane;
  • opisy do katalogów (więcej na ich temat przeczytasz w naszym słowniczku).

Teksty SEO tworzy się w celu poprawy pozycjonowania strony www, ale nie można zapomnieć o ich poprawności. Jak prawidłowo je pisać, aby pozwoliły na uzyskanie oczekiwanych efektów?

Dobór odpowiednich słów kluczowych

Najważniejszym elementem każdego tekstu SEO są słowa kluczowe (keywords), które należy starannie dobierać. To właśnie dzięki nim poprawia się widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Keywords to inaczej frazy, które wpisujemy w wyszukiwarce, aby znaleźć witryny dotyczące interesującego nas tematu, np.: copywriting Rzeszów, kurs japońskiego czy biuro tłumaczeń. W wyborze właściwych słów kluczowych pomocne są specjalne narzędzia online. Warto też przeanalizować witryny konkurencyjnych firm, aby sprawdzić, jakie frazy pozwoliły na ich dobre wypozycjonowanie. Keywords powinny być umieszczone w tekście w taki sposób, aby wyglądał on naturalnie. Za duże nasycenie słów kluczowych utrudnia czytanie, a treść nie niesie za sobą wartości.

Agencja copywriterska – WordPassion

Teksty SEO – struktura i długość

Choć słowa kluczowe są bardzo ważne, nie tylko one składają się na dobre teksty SEO. Równie istotna jest ich struktura, pisanie pod SEO wymaga zastosowania kilku zasad. W treści musi pojawić się tytuł oraz nagłówki, wtedy teksty łatwiej się czyta i można szybko znaleźć w nich potrzebne informacje. Należy też pamiętać o podziale na akapity, warto stosować dodatkowo wypunktowania i linkowanie. Aby tekst SEO był bardziej atrakcyjny, można dodać do niego takie elementy jak krótkie wideo, zdjęcia lub infografiki. Jego długość nie powinna wynosić mniej niż 1000 zzs, inaczej będzie miał niską wartość SEO. Poza tym im krótsza jest treść, tym trudniej jest umieścić w niej wszystkie ważne słowa kluczowe.

Poprawność i unikalność

Każdy tekst, niezależnie od rodzaju, musi być napisany poprawnie, a więc z zachowaniem zasad ortografii, interpunkcji i stylistyki. Dobry copywriter zawsze o tym pamięta, nawet jeśli przygotowuje proste treści na stronę pod kątem SEO. Bardzo istotne jest też to, aby teksty SEO były unikalne. Powielanie treści nie tylko wiąże się z plagiatem, ale też negatywnie wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce. Algorytmy Google są w stanie wykryć, na jakiej stronie treść pojawiła się jako pierwsza i każda kopia jest uznawana za nieoryginalną.

Jak pisać teksty SEO – dla algorytmów czy czytelników?

Nierzadko teksty pod SEO kojarzą się z treściami pisanymi wyłącznie dla algorytmów wyszukiwarek. Jednak podobnie jak artykuły specjalistyczne, powinny one zawierać cenną wartość dla czytelników – wzbudzać emocje czy też rozwiązywać problemy. Teksty SEO są pisane przede wszystkim dla ludzi, treść ma być ciekawa i angażująca, a słowa kluczowe są uzupełniającym ją dodatkiem.

Żeby przygotować dobre teksty SEO, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie tak jak nasza agencja copywritingu. Potrzebujesz merytorycznych treści, które poprawią widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach? Skontaktuj się z nami, aby przekonać się, jak możemy Ci pomóc. 

Leave a comment