Uniwersytet SWPS jest jedną z najlepszych prywatnych uczelni w Warszawie, przez lata słynącą z kierunku Psychologia prowadzonego na bardzo wysokim poziomie. Nie jest on jednak jedyny. Dla miłośników języków obcych znajdzie się tu cały wachlarz godnych uwagi kierunków. Mowa tutaj m.in. o Filologii angielskiej wzbogaconej dodatkowo o drugi język na poziomie rozszerzonym. Studenci dokonują wyboru spośród niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, chińskiego, a od niedawna również japońskiego.

Kierunek ten może okazać się zatem idealną alternatywą dla japonistyki, ponieważ rekrutacja jest o wiele mniej wymagająca. Jednocześnie wciąż można liczyć na naukę swojego ulubionego języka i dojście do przyzwoitego poziomu.

Filologia angielska z rozszerzonym japońskim na SWPS — czy trudno się dostać?

Rekrutacja jest bez wątpienia łatwiejsza niż na jakąkolwiek filologię japońską. Nie ma tu aż tylu kandydatów na jedno miejsce. Można wręcz stwierdzić, że jedynym wymaganiem jest język angielski, który powinien być na poziomie B2 lub wyższym. Z racji, że SWPS jest uczelnią płatną, rekrutacja niemal zawsze kończy się zakwalifikowaniem na wybrany kierunek, o ile wymagany poziom angielskiego zostanie potwierdzony wynikami z matury. 

Filologia angielska jako alternatywa dla japonistyki

Należy pamiętać, że studia, o których mowa, kładą nacisk głównie na język angielski. Nie ma więc na nich przedmiotów związanych z Japonią, takich jak kultura czy historia (poza samymi lekcjami języka). Decydując się na ten kierunek, student powinien spodziewać się przede wszystkim rozwijania swojej wiedzy o języku angielskim, jak również o historii czy literaturze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nauka japońskiego od podstaw do poziomu N3 jest na trochę dalszym planie. 

Jak wygląda program studiów?

Studia licencjackie trwają 3 lata. Liczba godzin japońskiego na każdym roku wynosi 180. Jakość prowadzonych zajęć jest dostatecznie wysoka, aby po zakończeniu studiów student był w stanie napisać egzamin JLPT na poziomie N3. Przedmiotów związanych z Filologią angielską jest oczywiście o wiele więcej. Są wśród nich między innymi: literatura Wielkiej Brytanii i USA, gramatyka, wymowa, komunikacja i sporo innych. Dla porównania, na około 600 godzin wszystkich przedmiotów łącznie w ciągu roku przypada 180 godzin języka japońskiego. Dodatkowo od drugiego roku dochodzi również specjalizacja, bezpośrednio powiązana z językiem angielskim. Jest to specjalizacja tłumaczeniowa, nauczycielska, biznesowa lub związana z kulturą i literaturą. 

https://azjatyckiejezyki.pl/

Co po filologii angielskiej?

Studia na SWPS przygotowują do dalszej kariery bazującej przede wszystkim na języku angielskim. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć go z japońskim i odnaleźć się w branży tłumaczeniowej, nauczycielskiej czy też biznesowej. Jeśli chodzi o wyjazdy do Japonii w ramach stypendium lub programu Erasmus, to uczelnia dopiero zaczyna wdrażać takie plany w życie, ponieważ Filologia angielska z rozszerzonym japońskim jest nowym kierunkiem na wydziale. 

Filologia angielska z rozszerzonym japońskim na SWPS — dodatkowe informacje

Tak samo jak w przypadku japonistyki, na SWPS język japoński nauczany jest od podstaw, więc nie ma potrzeby wcześniejszej nauki. Często się jednak zdarza, że na studia przychodzą osoby, które miały już wcześniej z nim do czynienia. To może ułatwić naukę podczas pierwszych miesięcy. Dodatkowo, jeśli mowa o poziomie języka, to program nauczania jest ułożony tak, aby student po każdym roku był w stanie zdać międzynarodowy egzamin JLPT, odpowiednio najpierw poziom N5, po roku N4, a następnie N3. Jest to porównywalny poziom, z jakim kończą studenci po trzecim roku japonistyki. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Filologia angielska z rozszerzonym japońskim na SWPS jest w wielu przypadkach dobrą alternatywą dla japonistyki. Oczywiście jeśli język angielski sprawia Ci podobną, jeśli nie taką samą przyjemność, jak język japoński.

 

Współautorką tekstu jest Sylwia Krasuska

Leave a comment