W 2021 roku filologia koreańska była najbardziej obleganym kierunkiem na UAM. O jedno miejsce ubiegało się aż 20 osób. Czym wyróżnia się filologia koreańska na uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu?

Jak wygląda nauka koreańskiego na UAM? Czy warto zostać studentem filologii koreańskiej na tej uczelni? Przekonaj się, czytając poniższy artykuł.

Filologia koreańska na UAM — czego można się spodziewać?

Aktualna oferta UAM obejmuje studia I stopnia (licencjat) w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym oraz studia II stopnia (magisterka) w trybie stacjonarnym. Na pierwszym i drugim roku studiów dziennych licencjackich jest po 300 godzin praktycznej nauki języka koreańskiego. Podczas zajęć ćwiczy się wszystkie 4 umiejętności językowe: czytanie, pisanie, słuchanie oraz mówienie. Sami wykładowcy są native-speakerami albo Polakami z bardzo dużą wiedzą na temat koreańskiego.

Na trzecim roku liczba godzin praktycznej nauki języka spada do 240. Jednak pozostałe uzupełniają bardziej specjalistyczne zajęcia, takie jak teoria i praktyka przekładu czy gramatyka opisowa języka koreańskiego.

Oferowane zajęcia związane z Koreą są bardzo interesujące, ale wymagają od studentów dużego nakładu pracy i poświęcenia. Na UAM-ie przede wszystkim ceni się jakość nauki, więc pomimo trudności większość absolwentów poleca tę uczelnię. Pod koniec każdego semestru studenci muszą zmierzyć się z zaliczeniami sprawdzającymi zdobyte przez nich umiejętności. Co więcej, pod koniec roku przeprowadzany jest również egzamin ustny.

Dodatkowe przedmioty na koreanistyce

Oprócz zajęć z języka koreańskiego na UAM-ie spotkasz się z innymi przedmiotami, które pogłębiają pasję związaną z Półwyspem Koreańskim. Na zajęciach z historii Korei poznasz jej dzieje od czasów mitycznego Tanguna po współczesność, uwzględniając wszystkie najważniejsze wydarzenia i postacie. Podczas zajęć z wprowadzenia do sinogramów nauczysz się czytać chińskie znaki po koreańsku, zapisywać je, a nawet rozpoznawać ich użycie w codziennym słownictwie. Na zajęciach z realioznawstwa będziesz mieć szansę poznać realia Korei, jej geografię, kulturę oraz jedzenie.

Poza przedmiotami związanymi z Koreą zapoznasz się również z pojęciami z językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz akwizycji języka. Dzięki temu możesz poprawić swoje ogólne zdolności językowe. Poza nauką koreańskiego studenci kontynuują również naukę języka angielskiego lub niemieckiego. Na studiach II stopnia mają również szansę nauczyć się japońskiego lub chińskiego. 

Filologia koreańska na UAM — ciekawe wydarzenia 

Oprócz uczęszczania na zajęcia programowe, studenci UAM mogą zapisać się na kółka zainteresowań związane z Koreą. Słynny klub tańca z wachlarzami 해어화 Haeeohwa cieszy się ogromną popularnością ze względu na możliwość bezpośredniego doświadczenia kultury koreańskiej oraz licznych występów na przeróżnych eventach koreanistycznych. Jeżeli taniec nie jest Twoją mocną stroną, możesz wybrać grę na tradycyjnych bębnach koreańskich 사물놀이 Samulnori w klubie 큰 소리로 Keun soriro. Do wyboru masz 4 instrumenty, więc z pewnością jeden z nich będzie wystarczająco interesujący, aby zachęcić Cię do dołączenia.

Warto również wspomnieć, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest organizatorem jedynego w Polsce Kongresu Koreanistycznego, na którym wykładowcy i studenci z całej Polski prezentują ciekawe informacje związane z Półwyspem Koreańskim. Uczestnicy mogą nauczyć się czegoś nowego i doświadczyć prawdziwej kultury koreańskiej.   

Wymiany studenckie do Korei

Wymiany studenckie to coś, z czego UAM słynie najbardziej. Uczelnia oferuje ponad 11 różnych programów, które umożliwiają semestralny lub roczny wyjazd do Korei na kurs językowy. Najpopularniejszym programem jest wymiana z HANGUK UNIVERSITY OF FOREIGN STUDIES w Seulu. O nią najczęściej ubiegają się studenci trzeciego, czwartego lub piątego roku. Oprócz wyjazdu do Korei istnieje też możliwość podróży do ośrodków koreanistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Czy warto zacząć naukę języka przed rozpoczęciem studiów?

Na studiach koreanistycznych naukę języka zaczyna się od zera, jednak wcześniejsze przygotowanie z pewnością będzie przydatne. Ze względu na fakt, że początek przygody ze studiami oraz przyzwyczajenie się do życia studenckiego mogą być nieco trudne i przytłaczające, warto rozpocząć naukę trochę wcześniej. Wiadome jest, że nikt nie będzie wymagać od studentów I roku biegłej znajomości języka, ale przed rozpoczęciem studiów jest kilka rzeczy, które warto opanować.

Aby umożliwić sobie pewniejszy start, najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z hangulem. Wcześniejsze oswojenie się z koreańskim alfabetem z pewnością ułatwi pierwsze miesiące nauki, podczas których studenci starają się opanować ten system jak najszybciej. Uczenie się podstawowych zagadnień z gramatyki czy zapamiętywanie podstawowego słownictwa również sprawi, że będzie Ci łatwiej.

Współautorką tekstu jest Katarzyna Siwiec.

Leave a comment