Każdy lubi od czasu do czasu zrelaksować się, oglądając filmy i seriale. Obecnie wiele produkcji jest łatwo dostępnych dzięki platformom streamingowym. Jedną z najpopularniejszych jest Netflix, który w czasie pandemii zebrał przed ekranami jeszcze większą niż dotychczas rzeszę widzów. Serwis oferuje mnóstwo filmów i seriali z różnych gatunków. Znajdziemy tam zarówno najlepsze klasyki wszechczasów, jak i zupełnie nowe produkcje. Wiele osób jest zdania, że oglądanie ich to strata czasu, w którym można wykonać sporo innych, bardziej produktywnych zajęć. 

Jednak godziny spędzone przed ekranem telewizora czy laptopa wcale nie muszą być zmarnowane. Podczas oglądania filmów i seriali można sporo się nauczyć, na przykład podszlifować znajomość języka. Jak powinna wyglądać nauka języków obcych z Netflixem? Oto kilka sposobów, które warto wypróbować.

Wtyczka do nauki języków

Jeśli chcesz bardziej produktywnie wykorzystać czas poświęcony na oglądanie Netflixa, pobierz wtyczkę Language Learning with Netflix. Deweloperzy David Wilkinson i Ognjen Apic zaprogramowali ten dodatek dla przeglądarki Google Chrome. Wtyczkę można pobrać zupełnie za darmo. Umożliwia wyświetlanie dwóch wersji napisów jednocześnie. Za jej pośrednictwem masz możliwość wyboru tłumaczenia spośród kilkudziesięciu języków oraz wyszukania danego słowa w różnych momentach filmu. Wtyczka pozwala także na dopasowanie poziomu swojej znajomości języka. Dzięki temu słowa, które już zdążysz poznać, będą podświetlone.

To narzędzie umożliwia ponadto sprawdzenie wymowy poszczególnych słów. Dostępny jest także katalog filmów i seriali, które najlepiej sprawdzą się w nauce danego języka. Wtyczkę Language Learning with Netflix można pobrać tutaj. Na stronie znajdziesz również filmik, który pokazuje, jak z niej korzystać.

Nauka języków z Netflixem — jakie filmy lub seriale wybierać?

Przede wszystkim wybieraj takie pozycje, których oglądanie sprawia Ci przyjemność. Jeśli będziesz oglądać coś, co w ogóle Cię nie interesuje, to prawdopodobnie niczego się nie nauczysz. Warto również zwrócić uwagę na gatunek filmu. Najbardziej uniwersalnym wyborem do nauki są komedie, ponieważ z reguły w tych produkcjach postaci używają prostego języka. Do nauki dobrze sprawdzą się sitcomy, na przykład wszystkim dobrze znany klasyk, jakim jest Friends (nauka angielskiego). Z kolei nie najlepszym wyborem pod kątem poznawania języków będą filmy historyczne. Zwykle wykorzystywane jest w nich słownictwo i formy gramatyczne, które już wyszły z użycia.

Są również seriale i filmy, z których można się uczyć słownictwa branżowego. Na przykład serial Suits będzie idealny dla osób, które chcą poznać język prawniczy, natomiast Grey’s Anatomy sprawdzi się dla tych, których interesuje język związany z medycyną. Tego typu pozycje nie są jednak dobrym wyborem do nauki dla osób, które nie mają nic wspólnego z daną profesją.

Unikaj oglądania z lektorem

Z pewnością nauki języków nie ułatwi oglądanie filmów i seriali z lektorem. Zwykle jego wypowiedzi całkowicie zagłuszają to, co w danym momencie mówią aktorzy. Ponadto w tłumaczeniach, które czyta lektor, często zaburzony jest oryginalny przekaz wypowiedzi, aby odbiorca posługujący się językiem polskim lepiej go zrozumiał. Na przykład idiomy i przysłowia użyte w filmie zastępowane są zwrotami z języka polskiego o zbliżonym znaczeniu.

W nauce języków bardzo ważne jest poznawanie charakterystycznych zwrotów, dlatego oglądanie z lektorem nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto na początek zacząć od polskich napisów lub używać wtyczki, która oferuje podwójne napisy. Gdy już nieco oswoimy się z językiem, możemy przejść do oglądania z napisami w oryginalnej wersji językowej.

Nauka języków z Netflixem — podsumowanie

Znajomość języków obcych jest bardzo ważna. Znacząco wzbogaca kwalifikacje zawodowe, dając większe szanse na rozwój. Warto pamiętać, że jeśli nie używasz jakiegoś języka na co dzień, to mimo że doskonale znasz wszystkie jego zasady, będziesz stopniowo je zapominać. Z tego względu w nauce języków bardzo ważna jest systematyczność.

Możesz się ich uczyć na różne sposoby, również podczas oglądania filmów i seriali. Jesienią i zimą spędzamy sporo czasu w domowym zaciszu, często wypełniamy go właśnie filmami i serialami. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i oglądając, jednocześnie poznawać języki obce. Najpopularniejszym językiem do nauki zdecydowanie jest angielski, jednak nie musisz ograniczać się tylko do niego. Za pośrednictwem specjalnej wtyczki do Netflixa możesz zgłębiać podstawy języków z różnych części świata.

Jest wiele ciekawych pozycji choćby w języku japońskim czy chińskim, o czym już pisaliśmy na blogu. Co więcej – w czasach, gdy podróżowanie jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe, nauka języków może być świetnym sposobem na poznawanie odległych kultur.

Leave a comment