Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje japonistykę w trybie stacjonarnym, jak i studia wieczorowe. Program studiów obejmuje zajęcia z różnych dziedzin nauk humanistycznych, jednakże największy nacisk kładzie na praktyczną naukę języka japońskiego.

Jak wygląda japonistyka na UAM? Ile jest zajęć japońskiego, jakie inne przedmioty obowiązują studentów? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Czego można spodziewać się podczas zajęć z praktycznej nauki języka?

Podczas I i II roku na każdy semestr przypada po 195 godzin praktycznej nauki języka. Na III roku na każdy semestr przypada 120 godzin nauki języka japońskiego. Nauka języka wymaga dużego nakładu pracy własnej oraz ciągłego doskonalenia się w różnych obszarach języka. Lektoraty i wykłady prowadzone są zarówno przez lektorów polskich, jak i natywnych użytkowników języka. Różnorodność zajęć sprawia, że mimo trudności materiału, każdy może odnaleźć swój sposób nauki języka japońskiego. Oprócz samej nauki gramatyki czy pisma japońskiego zajęcia wzbogacane są przez różne projekty. Polegają one na pracy grupowej czy też wspólnym przedstawianiu scenek w języku japońskim. Projekty te są nie tylko elementem oderwania od codziennej nauki, ale też stanowią ważny element zaliczenia przedmiotu. Na koniec każdego semestru na studentów czeka egzamin sprawdzający wiedzę zdobytą podczas danego etapu nauki. W sesji letniej dodatkowo przeprowadzany jest egzamin ustny.

Jaki poziom języka osiągniesz po japonistyce na UAM?

Zgodnie z informacjami, jakie znajdziemy na stronie UAM, po zakończeniu 5 lat studiów student japonistyki osiąga poziom N2/N1. W porównaniu z innymi uczelniami w Polsce jest to bardzo dobry wynik. Więcej o japonistykach w Polsce preczytasz tutaj.

Japonistyka na UAM — inne przedmioty

W ramach programu studiów student może wybrać, czy chcę rozwijać się w dziedzinie literaturoznawstwa, czy może bliżej mu do poznawania językoznawstwa. Oprócz nauki języka proponowane są zajęcia z wykorzystaniem metod komputerowych, które mogą pomóc w przyszłej pracy tłumacza. Całość uzupełniają zajęcia ‘cywilizacja Japonii’, które stanowią wprowadzenie do wykładów ‘historia Japonii’, oraz ‘historia literatury japońskiej’, które rozpoczynają się na II roku. Ponieważ Japonistyka należy do Instytutu Orientalistyki, studenci mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących nie tylko samej Japonii, a także historii pisma chińskiego czy wspólnych relacji państw azjatyckich. Prowadzący kładą także duży nacisk na naukę pisma japońskiego, poprzez liczne ćwiczenia i możliwość spróbowania swoich sił w kaligrafii. Warto wspomnieć, że ramach programu studiów uczelnia proponuje kontynuację nauki języka angielskiego od poziomu C1. Studenci mają też możliwość poznania innych języków azjatyckich: Chińskiego, mongolskiego, koreańskiego itp.

Filologia japońska na UAM — ciekawe wydarzenia

Dzięki studiom student ma możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych i wartościowych wydarzeniach. Wśród nich jest: Konferencja Japonistyczna, spotkanie z ambasadorem Japonii w Polsce, oraz spektakl teatru Kabuki. Studenci UAM mogą też uczestniczyć w programie oferującym wakacyjną pracę w hotelach japońskich. Uczelnia umożliwia również rozwijanie innych pasji poprzez udział w kołach naukowych, wydziałowych gazetkach, oraz możliwość dołączenia do chóru śpiewającego po japońsku – Hibike. Co roku studenci II roku Japonistyki mają szansę spróbowania swoich sił w konkursie mowy krasomówczej po japońsku – Benron Taikai. Oczywiście uczelnia uczestniczy też w różnych programach stypendialnych.

Japonistyka na UAM — ile jest miejsc?

Kiedyś uczelnia przyjmowała 20 studentów, ale ze względu na znaczne zainteresowanie japonistyką zwiększyła limity. Wciąż jednak ilość osób zainteresowanych studiami jest bardzo duża. Dlatego Uniwersytet Adama Mickiewicza otworzył japonistykę wieczorową. Jeden semestr studiów kosztuje 3000 zł (warto jednak na bieżąco sprawdzać wysokość czesnego, bo może ulec zmianie).

Czy przed rozpoczęciem japonistyki na UAM trzeba znać japoński?

Gdy wybiera się filologię angielską, w zasadzie oczywiste jest, że nauka zaczyna się od poziomu B1/B2. Jak wygląda sytuacja na japonistyce? Nauka na filologii japońskiej zaczyna się od podstaw, więc nie trzeba znać język, ale… warto poznać podstawy. Studia językowe nie wyglądają jak nauka języka obcego w szkole, oprócz języka bazowego (tutaj japońskiego), dochodzi angielski i wiele innych przedmiotów ważnych dla filologii, do tego wykłady. Intensywność zajęć jest dla wielu studentów przytłaczająca. Dlatego też jakiekolwiek podstawy przed rozpoczęciem nauki na japonistyce są bardzo przydatne. Warto nauczyć się hiragany i katakany, bo studenci dostają na to niespełna miesiąc, jednocześnie uczą się już gramatyki. Polecane jest też zapoznanie się z podstawami gramatyki i słownictwem, bo ułatwi to późniejszą naukę, której jest bardzo dużo. Jeśli chcesz się przygotować do studiowania japonistyki, możesz skorzystać z naszych kursów językowych.

Współautorką tekstu jest Julia Dudek, studentka japonistyki na UAM

Leave a comment