Jeśli uwielbiasz język japoński i chcesz się uczyć jego gramatyki i tłumaczenia z dodatkiem kultury (by móc dokładnie ten język zrozumieć), to japonistyka jest idealnym wyborem. Kierunek ten zajmuje się w 85% praktyczną nauką języka do stopnia N2-N1 w zależności od uczelni (najniższy poziom N5, odpowiada mniej więcej angielskiemu A1, najwyższy poziom N1 odpowiada angielskiemu C2). 

Filologia japońska na uczelniach państwowych

W Polsce zaledwie cztery uczelnie państwowe oferują ten kierunek i przez długi czas każda z nich miała jedynie 15, potem 30-35 miejsc w procesie rekrutacji. W tym momencie liczba dostępnych miejsc wynosi od 35 do 60 – w zależności od uczelni. Poniższa lista zawiera nazwy uniwersytetów oferujących filologię japońską i informację, jaki poziom zaawansowania osiąga absolwent po ukończeniu studiów magisterskich.

  • UW – studia licencjackie oraz magisterskie (stacjonarne i zaoczne) – N2
  • UAM – studia licencjackie oraz magisterskie (stacjonarne i wieczorowe) – N2/N1
  • UMK – studia licencjackie oraz magisterskie (stacjonarne) – N2/N1
  • UJ –  studia licencjackie oraz magisterskie (stacjonarne) – N2

Jak widzimy, uczelnie te pozwalają osiągnąć wysoki poziom znajomości języka japońskiego w przeciągu pięciu lat studiowania. Warto jednak pamiętać o tym, że kierunek ten jest wymagający ze względu na ogromną ilość materiału, który musimy przyswoić w krótkim czasie. Oprócz nauki na zajęciach trzeba poświęcić czas na przyswojenie wszystkich informacji także po wykładach. 

Zrób komuś lub sobie prezent – postaw na unikalny box od Azjatyckich Języków!

Filologia japońska prywatnie

Japonistyka stała się na tyle popularnym kierunkiem, że zagościła również w ofercie prywatnych uniwersytetów. 

Szkoły te nie podają poziomu zaawansowania językowego ich absolwentów. Niemniej jednak absolwenci studiów licencjackich tych uczelni mogą bez problemu aplikować na studia magisterskie na państwowych uczelniach.

Nie tylko japonistyka

Jeśli jednak nie widzisz się męczącego gramatykę i znaki kanji po kilka godzin dziennie na zajęciach, jak i po nich, pamiętaj, że uczelnie oferują kierunki połączone z nauką języka japońskiego.

  • Uniwersytet Warszawski ma w ofercie lingwistykę stosowaną w wariantach: Język angielski z japońskim, język francuski z japońskim, język hiszpański z japońskim, język niemiecki z japońskim oraz język rosyjski z japońskim. Wszystkie te specjalizacje dostępne są na studiach licencjackich oraz magisterskich.
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu stworzył etnolingwistykę z japońskim, kierunek ten jest dostępny też w innych specjalizacjach językowych.
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otworzył kierunek Kultura Dalekiego Wschodu, do wyboru z językiem chińskim bądź japońskim.
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oferuje kierunki Studia nad Japonią (licencjackie) oraz Studia azjatyckie (magisterskie).
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (PJATK) w swojej ofercie ma Kulturoznawstwo, gdzie specjalizacją jest kultura Dalekiego Wschodu – skupia się na Japonii jednak oprócz niej studenci uczą się o Chinach, Indiach, Korei, Mongolii etc. W programie uwzględniona jest praktyczna nauka języka japońskiego. Studenci innych kierunków tej uczelni mogą nieodpłatnie uczęszczać na fakultety z tego języka. Jest to bardzo interesująca oferta dla młodych ludzi.
  • SWPS Uniwersytet Humanistyczno-społeczny ma Filologię angielską z rozszerzonym językiem japońskim.
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje filologię angielską o specjalności tłumaczeniowej z językiem japońskim.

Polskie uczelnie starają się poszerzać swoje oferty, otwierając nowe kierunki bądź tworząc nowe specjalizacje w obrębie już istniejących, dlatego warto sprawdzać co jakiś czas, czy nie pojawił się nowy kierunek związany z Japonią i językiem japońskim. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach związanych z wyborem kierunku, to zapraszamy do przeczytania naszego wpisu Alternatywy dla japonistyki.

Czy tylko japonistyka pozwala poznać japoński?

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na kierunek ten jest stosunkowo trudno się dostać. Nie jest to jednak koniec świata. Aby móc uczyć się japońskiego na wcale nie mniejszym poziomie, jaki panuje na japonistyce mamy do dyspozycji wiele ciekawych kierunków, które naukę tego języka oferują. Może się okazać, że po kierunku, który łączy specjalizację z językiem japońskim, będziemy mieć więcej możliwości na rynku pracy niż po japonistyce. Warto zatem dłużej się zastanowić nad wyborem kierunku, a kto wie, może to właśnie coś innego niż japonistyka spełni nasze oczekiwania? Japońskiego można też uczyć się na kursach, poza uczelnią. W ofercie WordPassion znajdziesz kursy grupowe i indywidualne.

Leave a comment