Jeśli kochasz język japoński i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na jego temat – nauczyć się gramatyki, tłumaczenia, a także poznać kulturę Japonii (aby lepiej zrozumieć język), to studia z językiem japońskim będą bardzo dobrym wyborem. Po ukończeniu studiów zdobędziesz wiedzę, dzięki której prawdopodobnie będziesz w stanie zdać JLPT na poziomie N3, N2 lub N1.

W tym tekście znajdziesz informacje o studiach z językiem japońskim w Wielkiej Brytanii, czyli po angielsku. Odpowiemy na pytanie, jak wygląda japonistyka w Wielkiej Brytanii. W Europie wiele innych uczelni ma szeroką ofertę z japońskim, ale studia prowadzone są w językach lokalnych – po czesku, francusku i niemiecku. Jeśli znasz inne języki w stopniu zaawansowanym, to polecamy sprawdzenie ofert uczelni z innych krajów. Jeśli chcesz zostać na studiach w Polsce, sprawdź jakie uczelnie oferują japonistykę (lub filologię japońską – między kierunkami jest różnica w planie studiów, ale uczelnie stosują nazewnictwo zamiennie), a także alternatywy dla japonistyki.

Japonistyka w Wielkiej Brytanii (licencjat)

Kilka uniwersytetów oferuje studia licencjackie z językiem japońskim: Manchester, Oxford, Edinburgh, Sheffield, York, Central Lancashire, SOAS University of London i inne. Zwykle kandydat musi spełnić pewne wymagania, aby dostać się na uczelnię. Najczęściej jest to język obcy zdany na egzaminie GCSE, A-level lub równoważnym. Nie jest wymagana wstępna znajomość języka japońskiego, więc będziesz miał okazję nauczyć się języka całkowicie od podstaw.

Poziom znajomości języka japońskiego, który osiągniesz po ukończeniu studiów, różni się w zależności od kilku rzeczy:

• Ukończenie roku za granicą;

• Twojego zaangażowania;

• Poziomu japońskiego przed zaczęciem studiów.

Jeśli masz doświadczenie w nauce języka przed rozpoczęciem uniwersytetu, prawdopodobnie będziesz mógł dołączyć do grupy „Post-A level”. Skoncentrujesz się wtedy na wyższym poziomie języka, czyli N4-N3 w skali JLPT. Brzmi to jak świetna okazja dla kogoś, kto spędził już godziny na nauce języka japońskiego (na polskich uniwersytetach nie ma takiej możliwości, można jedynie starać się o przyjęcie od razu na 2 lub 3 rok studiów, ale warunkiem jest wolne miejsce na roku). Powinieneś być jednak przygotowany na krótką rozmowę kwalifikacyjną lub test, zanim dołączysz do bardziej zaawansowanej grupy na uczelni.

Sprawdź ofertę letnich kursów językowych i zapisz się na lekcję pokazową.

Program wyjazdu za granicę podczas studiów

Większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oferuje roczny program za granicą, co może być doskonałą okazją do zapoznania się z językiem. Niektóre uczelnie pozwalają studentowi wyjechać za granicę również tylko na jeden semestr. Możliwość studiowania na japońskim uniwersytecie może być jednym z najlepszych doświadczeń w Twoim życiu. Zazwyczaj kursy za granicą koncentrują się na nauce języków, ale będziesz mógł również wybrać niektóre przedmioty, takie jak kaligrafia, literatura japońska i wiele innych, w zależności od wybranego uniwersytetu w Japonii.

Program “rok w Japonii” zwykle nie jest obowiązkowy, więc decyzja o wyjeździe należy do Ciebie, ale każdy ma taką możliwość. Jeśli zdecydujesz się na pozostanie w kraju, Twój kurs będzie trwał 3 lata zamiast 4 i prawdopodobnie osiągniesz poziom N3-N2 (zaczynając od zera). Należy pamiętać, że liczba zajęć języka japońskiego nie jest duża, bo najczęściej uniwersytety oferują tylko 5 godzin tygodniowo i trzeba poświęcić się na jego naukę w wolnym czasie.

Japonistyka w Wielkiej Brytanii czy studia z japońskim?

Wiele uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oferuje język japoński połączony z innym kierunkiem. To może być świetna okazja dla kogoś, kto interesuje się językiem, ale chciałby również poszerzyć wiedzę z różnych dziedzin nauki.

•  University of Leeds oferuje sporo opcji z językiem japońskim, niektóre z nich to 5-letnie kursy z zakresu nauk chińskich i japońskich, studiów Azji i Pacyfiku oraz języka japońskiego lub japońskiego i rosyjskiego.

• University of Central Lancashire – 3-letni TESOL (nauczanie obcokrajowców języka angielskiego) i japoński, japoński w biznesie międzynarodowym, międzynarodowa komunikacja biznesowa z językami japońskimi lub współczesnymi (na przykład japoński i koreański), trwa 3 lata i nadal odbywa się staż za granicą (zwykle takie kursy trwają 4-5 lat).

• Uniwersytet w Manchesterze – 4-letnie studia japoński z polityką, socjologią, językoznawstwem, historią i wieloma innymi kierunkami.

Jak widać, istnieje wiele alternatyw dla nauki samego języka. Jeśli jednak jesteś zainteresowany takim kursem, powinieneś regularnie sprawdzać oferty uczelni, ponieważ mogą pojawić się nowe, warte sprawdzenia opcje.

Czy warto studiować za granicą?

Studia za granicą mają wiele plusów, a najczęściej wymieniany to możliwość szlifowania angielskiego. Na filologii japońskiej czy japonistyce w Polsce też wymagany jest angielski, ale z czasem jego nauka się kończy. Studiując w Wielkiej Brytanii, możesz rozwijać swój japoński, jednocześnie szlifując angielski. Uczelnie w Wielkiej Brytanii często mają ciekawe oferty stypendiów, które pokrywają koszty nauki w Japonii. Warto szukać i sprawdzać oferty, zwłaszcza że japonistyka w Polsce to oblegany kierunek i nawet z bardzo dobrymi wynikami trudno się dostać.

Czy potrzebujesz dyplomu licencjata z języka japońskiego, aby nauczyć się języka?

Oczywiście nie! Jeśli naprawdę pasjonujesz się językiem i kulturą Japonii, zdecydowanie powinieneś spróbować jego nauki bez konieczności rozpoczynania studiów. Nawet jeśli japonistyka w Wielkiej Brytanii brzmi wspaniale, może się okazać, że uniwersytet zupełnie nie jest dla Ciebie. W takim przypadku nadal możesz czerpać radość z nauki języka – możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Jednak, aby uzyskać dobre podstawy, weź udział w kursie online lub stacjonarnym. Niektórym wystarczy motywacja do nauki i w takiej sytuacji warto skorzystać z kursu z profesjonalnym korepetytorem. W naszej ofercie znajdziesz zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne, do których możesz dołączyć.

Leave a comment