Wiele osób ma wątpliwości przed podjęciem nauki języka chińskiego ze względu na jego pozornie skomplikowane pismo i egzotycznie brzmiącą wymowę. O języku chińskim krąży wiele mitów. W tym wpisie chcemy przybliżyć najważniejsze informacje na temat tego języka, które pomogą lepiej zrozumieć język chiński.

Co musisz wiedzieć?

 1. Na terenie Chin możemy spotkać wiele odmian języka chińskiego. Różnice między nimi są tak duże, że osoby mówiące w dwóch różnych dialektach mogą nie być w stanie zrozumieć się nawzajem. Dlatego w latach 50. XX wprowadzono standardowy język mandaryński, aby ujednolicić komunikację w kraju. Obecnie kiedy potocznie mówimy o języku chińskim, to mamy na myśli właśnie standardowy język mandaryński.
 2. Poza ujednoliceniem języka wprowadzono też reformę pisma. Uproszczone znaki chińskie są oficjalnie używane w Chinach kontynentalnych i Singapurze. Znaki tradycyjne nadal używane są w Hong Kongu, Makao i na Tajwanie.
 3. Niektóre słowniki podają, że istnieje nawet ponad 100 tyś. chińskich znaków. Ale spokojnie! Dobrze wykształcony Chińczyk po studiach zna około 8000 znaków, chiński licealista 4500, a chiński rząd określa piśmienność już na poziomie 2000 znaków. Żeby zrozumieć 99% treści chińskich gazet trzeba znać około 3000 znaków.
 4. 850 mln ludzi na całym świecie zna język chiński.
 5. Chiński jest językiem tonalnym, ale ma tylko 4 tony. Dla porównania język tajski ma 5 tonów, a wietnamski aż 6.
 6. Podstawowy szyk chińskiego zdania to SVO (podmiot – orzeczenie – dopełnienie).
 7. Chiński jest językiem analitycznym, nie ma fleksji. O znaczeniu zdania decyduje odpowiednia kolejność wyrazów i partykuły.
 8. W przeciwieństwie do japońskiego czy koreańskiego, we współczesnym języku chińskim nie używa się w codziennych rozmowach form honoryfikatywnych.
 9. Język chiński należy do rodziny języków sino-tybetańskich.
 10. W języku chińskim możemy spotkać zapożyczenia z języka angielskiego np. 咖啡 kāfēi – coffee, 拜拜 bàibài – bye-bye, 夹克 jiākè -jacket.
 11. Chiny w swojej długiej historii bardzo silnie oddziaływały na sąsiadujące państwa. Wpływy języka chińskiego są do dziś zauważalne w języku japońskim, koreańskim czy wietnamskim.
 12. Większość chińskich słów składa się z dwóch znaków. Istnieją jednak też czteroznakowe frazy zwane 成语 chéngyǔ – są to wyrażenia idiomatyczne zaczerpnięte z chińskiej kultury, tradycji i historii. Są powszechnie używane w codziennych konwersacjach.

Interesuje Cię język chiński? Ucz się z nami na kursach i zajrzyj na naszego fanpage!

Leave a comment