Wiele osób ma wątpliwości przed podjęciem nauki języka chińskiego ze względu na jego pozornie skomplikowane pismo i egzotycznie brzmiącą wymowę. O języku chińskim krąży wiele mitów. W tym wpisie chcemy przybliżyć najważniejsze informacje na temat tego języka, które pomogą lepiej zrozumieć język chiński.
Co musisz wiedzieć?
- Na terenie Chin możemy spotkać wiele odmian języka chińskiego. Różnice między nimi są tak duże, że osoby mówiące w dwóch różnych dialektach mogą nie być w stanie zrozumieć się nawzajem. Dlatego w latach 50. XX wprowadzono standardowy język mandaryński, aby ujednolicić komunikację w kraju. Obecnie kiedy potocznie mówimy o języku chińskim, to mamy na myśli właśnie standardowy język mandaryński.
- Poza ujednoliceniem języka wprowadzono też reformę pisma. Uproszczone znaki chińskie są oficjalnie używane w Chinach kontynentalnych i Singapurze. Znaki tradycyjne nadal używane są w Hong Kongu, Makao i na Tajwanie.
- Niektóre słowniki podają, że istnieje nawet ponad 100 tyś. chińskich znaków. Ale spokojnie! Dobrze wykształcony Chińczyk po studiach zna około 8000 znaków, chiński licealista 4500, a chiński rząd określa piśmienność już na poziomie 2000 znaków. Żeby zrozumieć 99% treści chińskich gazet trzeba znać około 3000 znaków.
- 850 mln ludzi na całym świecie zna język chiński.
- Chiński jest językiem tonalnym, ale ma tylko 4 tony. Dla porównania język tajski ma 5 tonów, a wietnamski aż 6.
- Podstawowy szyk chińskiego zdania to SVO (podmiot – orzeczenie – dopełnienie).
- Chiński jest językiem analitycznym, nie ma fleksji. O znaczeniu zdania decyduje odpowiednia kolejność wyrazów i partykuły.
- W przeciwieństwie do japońskiego czy koreańskiego, we współczesnym języku chińskim nie używa się w codziennych rozmowach form honoryfikatywnych.
- Język chiński należy do rodziny języków sino-tybetańskich.
- W języku chińskim możemy spotkać zapożyczenia z języka angielskiego np. 咖啡 kāfēi – coffee, 拜拜 bàibài – bye-bye, 夹克 jiākè -jacket.
- Chiny w swojej długiej historii bardzo silnie oddziaływały na sąsiadujące państwa. Wpływy języka chińskiego są do dziś zauważalne w języku japońskim, koreańskim czy wietnamskim.
- Większość chińskich słów składa się z dwóch znaków. Istnieją jednak też czteroznakowe frazy zwane 成语 chéngyǔ – są to wyrażenia idiomatyczne zaczerpnięte z chińskiej kultury, tradycji i historii. Są powszechnie używane w codziennych konwersacjach.
Interesuje Cię język chiński? Ucz się z nami na kursach i zajrzyj na naszego fanpage!