Język koreański zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie i popularność. Ciekawi nas nietuzinkowe pismo i egzotyczne brzmienie wymowy, dlatego coraz częściej podejmujemy się jego nauki. W tym poście chcemy przedstawić kilka najważniejszych informacji i ciekawostek o języku koreańskim, które go nieco przybliżą.

Co musisz wiedzieć o języku koreańskim?

  1. Językiem koreańskim posługuje się ponad 77 mln ludzi na świecie.
  2. Język koreański jest jednym z języków izolowanych, co oznacza, że nie należy do żadnej grupy językowej. Warto wiedzieć, że większość języków izolowanych ma status wymierających lub wymarłych.
  3. Do zapisu języka koreańskiego używa się sylabiczno-fonetycznego alfabetu hangul, składającego się z 24 liter lub w nieco rozszerzonej wersji – z 40. W dalszym ciągu jednak hangul nazywamy „alfabetem jednego dnia”. Dlaczego? Uważa się, że tyle czasu wystarczy na przyswojenie go.
  4. Czasem, choć coraz rzadziej, można spotkać się jeszcze z zapisem znakami sinokoreańskimi – hancha, gdyż język chiński silnie wpływał na język koreański. Ponad 50% ogólnego słownictwa koreańskiego pochodzi z koreańskiego czytania znaków chińskich.
  5. W języku koreańskim wyróżnia się kilka dialektów. Jednak różnice między poszczególnymi polegają w dużej mierze tylko na innym akcentowaniu. Zatem Koreańczycy posługujący się różnymi dialektami będą w stanie zrozumieć się nawzajem.
  6. Podstawowym szykiem zdania w języku koreańskim jest SOV, czyli podmiot-dopełnienie-orzeczenie.
  7. W języku koreańskim znaczną rolę odgrywają partykuły. Stosując odpowiednie partykuły, można zmieniać miejsce poszczególnych części zdania, pamiętając jednak o tym, żeby zdanie zakończyć czasownikiem.
  8. W języku koreańskim (podobnie, jak w japońskim) funkcjonuje honoryfikatywność, którą zaznacza się odpowiednimi zwrotami oraz stopniem grzeczności, formalności języka. Np. Bardzo formalny i grzeczny, formalny o neutralnym poziomie grzeczności, nieformalny i grzeczny etc., w zależności od tego, z kim rozmawiamy.
  9. Na rosnące zainteresowanie językiem koreańskim na Zachodzie wpływa coraz większa popularność k-popu i koreańskich dram, czyli tych elementów kultury popularnej Korei Południowej, która podbija serce nie tylko młodzieży, ale i dorosłych.
  10. Tym samym językiem posługują się zarówno mieszkańcy Korei Południowej, jak i Korei Północnej i są oni w stanie dogadać się bez większego problemu, pomimo pewnych różnic na poziomie słownictwa, wymowy czy gramatyki. Język w odmianie południowokoreańskiej rozwija się z pewnością znacznie dynamiczniej między innymi poprzez liczne zapożyczenia z języka angielskiego.
  11. Nie tylko język koreański stosuje zapożyczenia. Działa to również w drugą stronę, niektóre koreańskie słowa rozpowszechniły się także w innych językach. Stało się tak dzięki sztukom walki. Na przykład dzięki koreańskiemu taekwondo, które swoją drogą stanowi dyscyplinę sportową na Igrzyskach Olimpijskich.

Świąteczna promocja dla miłośników Korei i nie tylko – sprawdź Azjatyckie Języki!

 

Leave a comment