Interesuje Cię język tajski, chcesz rozpocząć jego naukę, ale nic nie wiesz o tym języku? Chcesz wiedzieć czego się spodziewać, zanim zapiszesz się na kurs? Szukasz tłumacza tajskiego i chcesz dowiedzieć się, z jakim językiem masz do czynienia? A może piszesz pracę magisterką lub licencjacką, w której wspominasz o tajskim i szukasz rzetelnych informacji?

W tym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Dowiesz się z niego, czym wyróżnia się język tajski i czy naprawdę jest taki trudny, jak może się wydawać gdy po raz pierwszy go słyszmy?

Język tajski – najważniejsze informacje

 • Tajski jest językiem izolującym. Oznacza to, że nie mamy tutaj żadnej fleksji, ani końcówek nadających sens zdaniu. To pojedyncze wyrazy wpływają na wydźwięk zdania.
 • Język tajski należny do rodziny języków dajskich.
 • Gramatyka tajska – nie ma nic prostszego. Jest to związane z tym, że tajski jest językiem izolującym. Mamy tutaj trzy czasy oznaczane 3 różnymi wyrazami. Nie ma fleksji, odmiany przez przypadki, rodzaju męskiego czy żeńskiego. Jeśli ucząc się języków obcych to właśnie gramatyka była Twoim największym przeciwnikiem – tajski będzie doskonałym wyborem.
 • Struktura zdania tajskiego to SVO, czyli podmiot – orzeczenie – dopełnienie.
 • Tajski jest językiem tonalnym. Ma w sumie 5 tonów, aczkolwiek niektóre dialekty tajskiego mają 4 lub 6.
 • Różnice w wymowie między prowincjami Tajlandii są dla osoby spoza tego kraju ogromnym utrudnieniem w nauce. Na szczęście w szkołach uczy się języka oficjalnego. 🙂
 • Bardzo ciekawe jest to, że innego języka używa się w stosunku do znajomych, bliskich nam osób, szefa, a innego w stosunku do mnichów buddyjskich. Istnieje też coś takiego jak język królewski.
 • Zaimki osobowe, o których można przeczytać tutaj, pokazują nam, jak bardzo hierarchiczny jest język tajski.
 • W języku tajskim jest sporo zapożyczeń z języka angielskiego, ale ze względu na różnice w wymowie, wiele z tych słów trudno rozpoznać.
 • Tajskim posługuje się ok. 50 mln ludzi na całym świecie, z czego dla większości jest to drugi język – ogromna liczba ludności zamieszkującej Tajlandię to mniejszości posiadające swój własny język, a czasem nawet system pisma.

https://wordpassion.pl/darmowe-zajecia-jezykow-obcych/

Pismo tajskie

 • Tajskie pismo uważane jest za jedno z trudniejszych na świecie. Nie chodzi tutaj wcale o ilość samych znaków, co o ilość wyjątków, powtarzających się dźwięków. Powstało ono w XIII wieku na podstawie sanskrytu i innych pism używanych na tym obszarze. Autorem jest teoretycznie ówczesny król Tajlandii, przez co pismo zostało uznane za doskonałe. Chociaż pojawiały się propozycje zmian, nikt nie podjął się takiej reformy, jedynie część literek zaczęto powoli eliminować. Nie zmienia to faktu, że pismo tajskie jest bardzo wciągające i po prostu piękne. Cały system składa się z 44 znaki spółgłoskowe, 14 podstawowych znaków samogłoskowych oraz 4 znaki do oznaczania tonów. Poza tym ma jeszcze wiele dodatków. Nie należy zrażać się do tajskiego po kilku lekcjach pisma. Początkowe trudności da się pokonać, a wszystko rekompensuje prosta gramatyka.
 • W zapisie alfabetem tajskim nie znajdziemy kropek. Nawet w długich tekstach trudno szukać znaków interpunkcyjnych. Zdania oddziela się niewielką spacją.

Zapraszamy Cię na nasze kursy i Facebooka – Kurs języka tajskiego

Śledź nas również na INSTAGRAMIE – wordpassionpl   – To tutaj codziennie publikujemy zestawienia słówek.

Wiele ciekawych informacji znajdziesz też na blogu – jezyki-swiata.blogspot.com

Leave a comment