Coraz więcej osób interesuje się krajami Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Uwagę przyciągają: Tradycja, kolorowe stroje, kultura, piękne świątynie, ilustracje, animacje, film, muzyka, czyli szeroko pojęte soft power. Pośród tego wszystkiego jest także język. Jednym z języków azjatyckich, który cieszy się największą popularnością, jest koreański.

Coraz szersze grono osób snuje marzenia o wybraniu się na studia związane z Koreą Południową, o wyjeździe do tego kraju i zanurzeniu się w koreańskiej rzeczywistości. Pisaliśmy już, dlaczego warto uczyć się języka koreańskiego, tym razem postaramy się odpowiedzieć na pytanie – gdzie w Polsce dostępna jest koreanistyka (filologia koreańska)?

Filologia koreańska

Pasjonaci Korei Południowej i języka koreańskiego nierzadko po ukończeniu szkoły średniej marzą o filologii koreańskiej. Mimo że ustępuje ona jeszcze w dalszym ciągu japonistyce i sinologii, to coraz więcej uczelni decyduje się na rozszerzenie swoich ofert dydaktycznych właśnie o ten kierunek. Bardzo dobrą ofertą ma Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, który daje możliwość ubiegania się o stypendium i wyjazdu na studia do Korei Południowej. Warto także przyjrzeć się temu, co proponuje Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Na każdej z tych uczelni wymagania są dość zbliżone do siebie, próg punktowy – mniej więcej 85-89 punktów, a na jedno miejsce przypada zazwyczaj 11-25 osób. Należy jednak brać pod uwagę, że filologia koreańska nie otwiera się każdego roku. Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim na rok akademicki 2019/2020 kierunek nie został otwarty.

Filologia nie jest dla każdego

Przed wyborem kierunku warto się zastanowić, czy faktycznie filologia jest dobrym wyborem. Wybór na ten konkretnie kierunek pada głównie przez wzgląd na zainteresowanie językiem i kulturą popularną. Warto jednak pamiętać, że filologia to nie tylko nauka języka. Trzeba być przygotowanym na takie przedmioty, jak literatura koreańska i lektura tekstów koreańskich, zajęcia z gramatyki i wymowy języka, ale też z historii i zagadnień społeczno-kulturowych, antropologii kulturowej lub historii filozofii. Nie brakuje też typowych przedmiotów filologicznych, jak językoznawstwo, literaturoznawstwo czy logika. Zatem język, którego jest bardzo dużo – kilka godzin w tygodniu, to zaledwie niewielki ułamek wszystkiego, co składa się na ten kierunek.

Koreanistyka – alternatywy dla kierunku filologicznego

Kiedy już odpowiesz sobie na pytanie, czy koreanistyka na pewno jest tym kierunkiem, który chcesz wybrać i zdecydujesz, że jednak niekoniecznie, a jednocześnie nadal chcesz uczyć się języka, to mamy kilka propozycji. Jeżeli koniecznie chcesz, aby Twoje studia mimo wszystko dawały możliwość nauki języka, to dobrym zamiennikiem dla filologii będą takie kierunki, jak:

Warto kontrolować oferty uczelni, ponieważ te stale się zmieniają, pojawiają się kierunki łączące naukę danego języka z innymi tematami. Chociażby w zakresie biznesu czy medycyny. Chociaż w dalszym ciągu częściej z możliwością nauki japońskiego, o czym można poczytać we wpisie o alternatywach dla filologii japońskiej. Pamiętajmy też, że studia nie są jedynym wyjściem i jedyną drogą do osiągnięcia celu. Dzisiejszy rynek oferuje całą gamę różnorodnych kursów językowych, które przygotowują uczniów do stosowania języka w praktyce oraz do zdania egzaminów na certyfikaty językowe w stopniu nieodbiegającym od warunków uczelnianych. Kursy językowe skupiają się stricte na nauce języka i charakteryzują się dużo bardziej indywidualnym podejściem do kursanta.

Koreanistyka w Europie

Pomimo ogromnego zainteresowania Koreą Południową ostatnich lat, kraje na zachodzie Europy swoje uniwersyteckie oferty dydaktyczne skupiają bardziej wokół państw regionu śródziemnomorskiego lub skandynawskiego. Popularnością cieszą się więc takie języki, jak włoski, hiszpański, francuski, norweski. Na uniwersytecie w Londynie możemy znaleźć kierunek poświęcony Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, ale wśród oferty językowej królują hindi, urdu i tajski. Sorbona we Francji chętniej oferuje język chiński. Szansy na naukę za granicą można upatrywać także w programach ERASMUS, jednak są to raczej kierunki, które dany język oferują co najwyżej jako część składową danego zakresu nauczania, a nie filologię.

Leave a comment