Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu nauki języka japońskiego kolejnym krokiem jest wybranie formy zajęć. Technologia pozwala nam na całkowitą swobodę w tym wyborze, a miejsce zamieszkania przestaje być ograniczeniem. Oba sposoby na naukę mają oczywiście swoje wady i zalety.

Język japoński jest trudny, lecz nauka może przebiegać bez problemu zarówno stacjonarnie, jak i online. Bez różnic w efektach, co potwierdza moje wieloletnie doświadczenie w nauce języka. Co wybrać — lekcje japońskiego online czy stacjonarnie? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań.


Kontakt z nauczycielem a lekcje stacjonarne


W trakcie nauki języka niezmiernie ważny jest kontakt z prowadzącym zajęcia. Niektórym nauczycielom często łatwiej skoncentrować się na pracy i postępach swoich uczniów, jeśli mają z nimi bezpośredni kontakt. Dzięki przebywaniu w tym samym pomieszczeniu poświęcają sporo uwagi na postępy uczniów, zwłaszcza gdy nauka odbywa się w większej grupie. Ja nigdy nie odczuwałam ograniczeń w kontaktach z uczniami podczas nauki zdalnej, ale bez wątpienia często spotkania twarzą w twarz potrafią przynieść wiele plusów dla obu stron. Z doświadczenia wiem też, że zdecydowanie łatwiej jest przeprowadzić lekcję japońskiej kaligrafii „na żywo”, ponieważ istnieje wtedy większa możliwość pokazania uczniowi jak poprawnie pisać znaki i zweryfikować umiejętności. Chociaż na zajęciach korzystam z oprogramowania ZOOM i mam specjalny tablet do rysowania, to moi uczniowie raczej korzystają z myszek, a rysowanie znaków myszką nie jest najłatwiejsze. Z drugiej strony odręczne pisanie powoli traci na popularności i nie jest to umiejętność, która jest najważniejsza w nauce japońskiego.


Lekcje japońskiego online = wygoda


Wielu z nas ceni sobie wygodę i możliwość uniknięcia przemieszczania się poza dom. Nie inaczej jest w przypadku lekcji języka. Dla niektórych opcja uczestniczenia w lekcjach japońskiego online może być idealnym rozwiązaniem problemów np. z dojazdem. Dodatkowo wizja nauki nowego języka w zaciszu swojego pokoju, bez konieczności tracenia czasu na dojazdy, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ponadto podczas lekcji online, kontakt nauczyciela z uczniem może się stać nieco bardziej indywidualny, szczególnie jeśli mowa jest o zajęciach w małych grupach. W czasie tego rodzaju lekcji uczeń może mieć wrażenie, że prowadzący mówi jednocześnie do całej grupy i indywidualnie do każdego ucznia, poprzez słuchawki bezpośrednio do uszu.


Wady lekcji stacjonarnych


Główną wadą lekcji stacjonarnych może być dojazd. Dla części osób ten czynnik może być decydujący o rezygnacji z zajęć. W przypadku gdy dojazd zająłby zdecydowanie za dużo czasu, naturalne będzie wybranie opcji lekcji prowadzonych online. Dodatkowo, jeśli mowa o nauce języka japońskiego, to bezpośredni kontakt z nauczycielem nie musi być koniecznością. W dzisiejszych czasach prowadzący zajęcia języka są świetnie przygotowani, by uczyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Gdy uczeń się rozchoruje, traci zajęcia, a w dzisiejszych czasach kwestie zdrowotne są bardzo istotne. Do wad lekcji stacjonarnych zalicza się też brak elastyczności, kursy online, zwłaszcza indywidualne dopasowuje my do swojego grafiku i nie musimy podążać za sztywnym rozkładem nauki w szkole językowej.


Wady lekcji online


Dla niektórych skoncentrowanie się w domu jest trudne. Wiele rzeczy może rozpraszać, jak np. inni domownicy, głośny telewizor, brak prywatności czy też zwierzęta domowe. Niekiedy przeszkodą bywa samo łącze. Na zajęciach online nie mamy kontaktu bezpośredniego z innymi kursantami, co dla niektórych też okazuje się wadą. Po powrocie do zajęć stacjonarnych w Rzeszowie zauważyłam też zniechęcenie wśród młodych osób, które zwyczajnie mają dosyć nauki w domu, z drugiej strony dorośli chętniej wybierają tę opcję, bo dzięki niej zyskują dużo czasu.


Podsumowanie — lekcje japońskiego online czy stacjonarnie


Oba formaty mają swoje wady i zalety. Dlatego też wybór to kwestia bardzo indywidualna, zależy od preferencji, możliwości i chęci. Wybranie jednej z opcji nie oznacza wybrania lepszej bądź gorszej, a raczej bardziej dostosowanej do potrzeb ucznia. Nauka japońskiego wymaga czasu i do nas należy decyzja czy chcemy poznawać wszelkie jego aspekty w zaciszu naszych domów, czy też w budynku pod czujnym okiem nauczyciela i w towarzystwie innych osób z podobnymi zainteresowaniami do naszych.

Ja jako lektorka uwielbiam naukę online, bo sama jako nastolatka chcąca uczyć się japońskiego musiałam długo czekać, aż w moim mieście powstanie szkoła językowa. Gdy zaczynałam studia w 2008 roku, Internet nie dawał tylu możliwości, co dzisiaj, nauka zdalna była marzeniem. Dzisiaj mamy takie możliwości i warto z nich korzystać. Nawet mieszkając w małej miejscowości, możemy uczęszczać na kurs. Jednocześnie rozumiem wszystkie osoby preferujące naukę stacjonarną, bo przynosi to sporo korzyści, sama chętnie wróciłam do nauczania stacjonarnego w Rzeszowie. Niezależnie od wybranej opcji zapraszam Cię do skorzystania z mojej oferty kursów językowych. Już niedługo nowy rok szkolny, a to oznacza nowy nabór, bądź na bieżąco śledząc fanpage WordPassion oraz mojego Instagrama.

Basia – orientalistka_wordpassion

Leave a comment