Japoński to wspaniały, niezwykle ciekawy język, który otwiera przed nami liczne możliwości. Jednak sama nauka języka japońskiego może na początku wydawać się dość przytłaczająca. Honoryfikatywność, inny szyk zdania, a do tego nauka nowego alfabetu, z którym nie miało się do tej pory do czynienia. To wszystko może stać się barierą, którą trudno przekroczyć. Od czego najlepiej zacząć przygodę z językiem japońskim, aby faktycznie była efektywna?

Nauka japońskiego od podstaw nie musi zawsze przebiegać tak samo. Każdy z nas ma przecież inne powody, dla których rozpoczyna naukę. Dla jednych celem jest komunikacja, inni chcą poznać język od podstaw, zagłębić się w gramatykę. Istnieją jednak pewne elementy, od których warto rozpocząć naukę japońskiego.

Hiragana — naucz się podstawowego sylabariusza

Hiragana jest japońską wersją alfabetu, a w zasadzie sylabariuszem. Stanowi jedną z trzech części japońskiego systemu pisma, którego trzeba się nauczyć, aby zdobyć umiejętność płynnego czytania tekstów po japońsku. Pozostałe dwa to katakana i kanji, ale hiragana jest tym sylabariuszem, od którego wszystko się zaczyna. Jest także kluczem do prawidłowej wymowy japońskich słów oraz pomoże zdobyć podstawy do uzyskania bardziej naturalnego akcentu. Otworzy to również drzwi do korzystania z najlepszych materiałów do nauki japońskiego.

Większość podręczników do nauki japońskiego dla początkujących używa wyłącznie z hiragany, katakany i kilku prostych znaków kanji. Co prawda, niektóre podręczniki zawierają fragmenty, gdzie gramatyka tłumaczona jest w języku angielskim, ale zdecydowana większość zdań przykładowych oraz zadań napisana jest hiraganą. Chociaż na początku nauki można wspomóc się transkrypcją zapisaną w romaji. Mimo popełnianych błędów w czytaniu hiragany dużo szybciej nauczymy się płynnie czytać, mając z nią ciągły kontakt w postaci tekstów. Pamiętaj, że błędy są nieodłączną częścią nauki, więc nie bój się ich popełniać.

W Japonii dzieci uczą się hiragany przed rozpoczęciem edukacji. Potem uczą się katakany, a następnie aż do ukończenia liceum poznają nowe znaki kanji. Dla osób uczących się języka japońskiego jako drugiego nauka powinna przebiegać podobnie. Najpierw podstawą jest opanowanie hiragany, potem katakany, a dopiero potem kanji.

Nauka japońskiego — słownictwo

Jednym z najpopularniejszych sposobów nauki japońskiego słownictwa, który sama szczerze polecam, jest tworzenie fiszek (karteczek). Oprócz tych pisanych na kartkach papieru niezwykle popularne stały się również te, tworzone za pomocą różnych stron internetowych lub aplikacji — Anki. Zdecydowaną zaletą internetowych fiszek jest to, że mamy do nich ciągły dostęp, więc możemy z nich korzystać kiedy tylko chcemy. Możemy również za pomocą linka podzielić się nimi ze znajomymi i wspólnie powtarzać dany materiał. Warto również uzupełniać swoją naukę, tematycznymi czytankami lub filmikami. Ważnym elementem nauki japońskiego jest kontakt z żywym językiem japońskim, dlatego warto znaleźć formę nauki, która nie będzie tylko obowiązkiem, a także świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Można na przykład dodać kilka japońskich piosenek do swojej playlisty czy też w końcu obejrzeć polecane od lat przez przyjaciela anime. W ten sposób zdobędziesz nowe słówka lub utrwalisz te, które już znasz.

Materiały do nauki japońskiego i nie tylko – kup teraz z atrakcyjnym rabatem!

Czy nauka japońskiego wymaga wkuwania gramatyki?

Większość podręczników do nauki języka japońskiego stawia na naukę poprzez zdania przykładowe, które zawierają nową gramatykę i słownictwo. Chociaż jest to jedna z najlepszych metod nauki japońskiej gramatyki, to może okazać się za mało efektywna dla osób, które podejmują się samodzielnej nauki. Niestety dostępne podręczniki są tworzone pod kursy z lektorem. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą nam różne źródła internetowe, bogate w materiały edukacyjne. Znajdziemy wyjaśnienia gramatyki oraz szczegóły, na które warto zwrócić uwagę, a także ćwiczenia, dzięki którym utrwalimy materiał. Zapraszam również do przejrzenia darmowych materiałów, które znajdują się na naszej stronie. Baza będzie coraz szersza, więc warto zaglądać tu regularnie.

Czego nie robić?

Nie możesz od razu zaczynać nauki dwóch sylabariuszy, do tego kanji, pilnować akcentu i struktur. Zacznij od opanowania hiragany. Znajomość jednego sylabariusza przyniesie sporo satysfakcji i motywacji do dalszego poznawania języka. Pozwoli ci też korzystać z dostępnych w Internecie materiałów. Po zapoznaniu się z hiraganą zacznij oglądać proste bajki po japońsku, odwiedzają konta szkół językowych na Instagramie czy Tik-Toku. Zacznij poznawać podstawowe słownictwo, gramatykę. Z taką podstawą nauka trudniejszych zagadnień będzie łatwiejsza. Pamiętaj jednak, że każdy musi znaleźć własną drogę nauki języka obcego.

 

Współautorką tekstu jest Julia Dudek, studentka japonistyki na UAM

Leave a comment