Od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie kulturą krajów Azji — kuchnią tajską, muzyką k-pop czy też chińskimi serialami. Wraz z tym coraz więcej osób decyduje się na naukę języków azjatyckich, w tym chińskiego. Obecnie nie są one zdane jedynie na siebie.

Warto tu zaznaczyć, że poszukiwanie materiałów do nauki na własną rękę jest proste. Wpływa na to rosnąca ilość płatnych materiałów w księgarniach oraz darmowych w Internecie, to bardzo sprzyja indywidualnej nauce. Osoby chcące nauczyć się chińskiego mogą również skorzystać z oferty wielu uniwersytetów, szkół językowych czy instytutów.

Nauka chińskiego na studiach

Najbardziej oczywistym wyborem dla osób chcących powiązać studia z nauką języka chińskiego są studia sinologiczne. Dzięki nim zainteresowani mogą też poszerzyć swoją wiedzę w zakresie historii i innych elementów kulturowych. Ich znajomość pozytywnie wpływa na naukę języka. Kierunek sinologiczny oferują m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski. Nie jest to jednak jedyna opcja. Są takie kierunki, które nastawione są na naukę dwóch języków, a w tym chińskiego. Na przykład, na Etnolingwistyce można uczyć się języka angielskiego i chińskiego równocześnie.

Co, jeśli ktoś nie jest zainteresowany studiami filologicznymi, a chciałby uczyć się tego języka? Na niektórych uniwersytetach oferowane są lektoraty z różnych języków obcych. Istnieją też takie placówki w kraju jak Instytut Konfucjusza. Oferuje on zajęcia z chińskiego nie tylko dla studentów uczelni współpracującej, ale również osób spoza niej. Rozpoczynając studia, warto więc rozejrzeć się za tego typu ofertami.

Nauka chińskiego na kursach językowych

Z roku na rok otwiera się w Polsce coraz więcej szkół językowych oferujących naukę języków azjatyckich, także chińskiego, wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu. Choć wciąż pojawiają się one najczęściej w największych miastach w Polsce, to obecnie nie stanowi to tak dużego problemu. Wiele szkół daje możliwość nauki zdalnej. Dostępne kursy są naprawdę różnorodne: dla początkujących, intensywne oraz biznesowe. Ponadto przeznaczone są nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Choć wybór jest szeroki, to w przeciwieństwie do nauki samodzielnej lub w ramach studiów, w tym wypadku musimy liczyć się z często niemałymi kosztami.

Świąteczny box w sklepie Azjatyckie Języki – dla każdego, kto kocha Azję!

Nauka języka chińskiego w Polsce — inne możliwości

Jeżeli osoba zainteresowana nauką chińskiego jest w wieku szkolnym, to takie oferty pojawiały i pojawiają się nawet w polskich szkołach średnich. Na przykład, w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku w 2021 roku utworzono dwie klasy językowe, dla których jednym z przedmiotów jest właśnie język chiński. W Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu w latach 2019/2020 odbywały się zaś dodatkowe zajęcia z języka chińskiego.

W Polsce możliwe jest również zdawanie egzaminu HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi lub Chinese Proficiency Test) oraz egzaminu TOCFL (Test of Chinese as a Foreign Language). Umożliwiają nie tylko sprawdzenie swojej znajomości języka chińskiego, ale i zdobycie certyfikatu, który ją potwierdza. Egzaminy HSK można zdawać na różnych uniwersytetach w kraju i w Instytutach Konfucjusza. Informacji o egzaminie TOCFL najlepiej szukać na stronie Taipei Representative Office in Poland.

Podsumowując, obecnie mamy całkiem sporo możliwości, jeśli interesuje nas nauka języka chińskiego w Polsce. Co warto jeszcze raz podkreślić, osoby zainteresowane mogą uczyć się go nie tylko w ramach studiów, ale również na różnych kursach. Takie zajęcia odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, co daje możliwość uczestnictwa większej ilości osób. Niektóre szkoły wychodzą naprzeciw oczekiwaniom również młodszych pasjonatów, tworząc klasy z językiem chińskim lub proponując dodatkowe zajęcia z nim związane.

Zainteresowanie kulturą krajów azjatyckich wzrasta, więc być może stopniowo zacznie pojawiać się wiele innych możliwości. Dotyczy to nie tylko nauki chińskiego, ale i pozostałych języków azjatyckich.

Współautorką tekstu jest Martyna Kruklińska

Leave a comment