W erze Internetu każdy może rozpocząć naukę obcego języka, ale nie każdy wie, od czego zacząć. Bardzo łatwo stracić motywację, znudzić się. Postępów też często nie widać. Oto kilka porad, jak nauka języków obcych nie powinna wyglądać.

Wkuwanie to nie nauka

Prawie każdy miał okazję doświadczyć lekcji języka w szkole, podczas których nauczyciele kazali uczniom kuć na pamięć słówka i zasady gramatyczne. To chyba najprostszy sposób, by się znudzić i stracić motywację. Torturowanie się zapamiętywaniem niepotrzebnych słówek czy struktur, to nie tylko okropne doświadczenie, ale też nie pozwala nauczyć się języka. Sama na kursach językowych wprowadziłam zasadę „Nie uczymy się tego, co jest niepotrzebne, rzadko używane, nawet jeśli podręcznik mówi, że to ważne”. Najlepsze rozwiązanie to otoczyć się językiem, posłuchać, jak ludzie w rzeczywistości się nim posługują, a także spróbować samodzielnie coś powiedzieć. Jeśli będziesz skupiać się jedynie na zasadach gramatycznych i niczym więcej, jakiekolwiek próby konwersacji skończą się jedynie tym, że utkniesz, myśląc za długo nad każdym zdaniem, strukturą czy słówkiem.

Rutyna zabija motywację

Może Ci się wydawać, że wystarczy znaleźć jeden sposób na naukę języka. Zapisujesz się na lekcje albo znajdujesz jedną z wielu darmowych aplikacji lub stron internetowych do nauki i uczysz się wedle przygotowanego tam programu. Systematyka i rutyna są ważnym elementem nauki języka, jednak robienie tego samego codziennie czy co tydzień w końcu się znudzi. Szukaj wciąż nowych kontaktów z językiem i spraw, żeby nauka była przyjemna. Spróbuj obejrzeć coś w języku, którego się uczysz, nawet jeśli potrzebujesz przetłumaczonych napisów. Znajdź w Internecie native speakerów, z którymi możesz poćwiczyć rozmowy. Jeśli lubisz oglądać filmy, sprawdź, czy są jakieś, które Cię interesują i mają dubbing czy lektora w języku, którego się uczysz. Jeśli lubisz grać w gry, zobacz, czy możesz zmienić ich język. Twoje hobby też może być częścią nauki!

https://wordpassion.pl/oferta-kursow/

Zachowaj równowagę

Oglądanie multimediów, granie w gry i otaczanie się językiem zazwyczaj nie wystarczy. Dobrze jest uczyć się poprzez immersję i zabawę, jednak należy dodać do tego wystarczająco wiedzy o języku. Jeśli nie nauczysz się zasad gramatycznych, może to prowadzić do niepoprawnej interpretacji bardziej skomplikowanych zdań. Jeśli nie sprawdzisz słów w słowniku, może Ci się wydawać, że wiesz, co jakieś słowo znaczy, a tak naprawdę znasz tylko jedno z kilku możliwych znaczeń. Zachowaj równowagę między zabawą i poważną nauką, a nie napotkasz tych problemów!

Nauka języków obcych to czas na błędy

Każdy popełnia błędy, nawet lektor. Zresztą robimy to też w języku, który znamy od dziecka. Wiele osób ucząc się języka obcego boi się wypowiadać w obawie przed błędami i krytyką. Nie bój się, nikt nie będzie oceniał, czy dobrze zastosowałeś czas, najważniejsze to przekazać swój pogląd, dogadać się. Nie udzielaj się na grupach, gdzie na każdym kroku ktoś wytyka innym błędy językowe. Takie miejsca tylko demotywują do działania.

Muszę zdobyć certyfikat

Jestem świadoma, że dla wielu osób motywacją są certyfikaty, ale w moim odczuciu one powinny być raczej ekstra zyskiem z nauki języka, a nie celem samym w sobie. Egzaminy językowe mają specyficzny format, i przygotowanie do nich jest monotonne, często zabija pasję. Jeśli nie masz w danym momencie potrzeby otrzymania certyfikatu, skup się raczej na praktycznej wiedzy.

Nauka języków obcych krok po kroku

Kiedy zaczynamy uczyć się obcego języka, mamy zazwyczaj jakiś cel. Czy to oglądanie filmów lub czytanie książek w oryginale, poznawanie ludzi z innych krajów, a może zostanie tłumaczem lub praca w zawodzie, który wymaga znajomości języka. Zapewne wiesz, jaki masz cel i powód. Kiedy rozpoczniesz naukę i zdasz sobie sprawę z tego, jak długa droga przed Tobą, może to być demotywujące. Dlatego ważne są mniejsze cele, a nie tylko duże – mówić jak native. Nauka to proces i nie nauczysz się języka w rok. Jeśli znasz native speakera, z którym chcesz rozmawiać, nie obieraj za cel codziennych rozmów na wszelkie możliwe tematy. Zamiast tego wyznacz sobie mniejsze cele, na przykład opowiadanie o swoim dniu, o tym, gdzie mieszkasz, dopasowując tematy do tego, co już wiesz. Jeśli chcesz coś oglądać lub czytać w języku obcym, wybierz książki lub filmy odpowiednie dla twojego poziomu. Warto może zacząć od opowieści dla dzieci czy kreskówek.

Nauka języków obcych nie jest prosta, zwłaszcza jeśli nie wiesz, od czego zacząć lub jak do tego podejść. Każdy ma swoje własne sposoby na naukę. Jeśli jednak zapamiętasz powyższe porady, wypróbujesz różne sposoby i dołożysz starań, by nie stracić motywacji, na pewno opanujesz w końcu język. Najważniejsze, by się nie poddawać!

Leave a comment