W przeciągu roku wiele firm przeszło na mieszany albo zupełnie zdalny tryb pracy. Już teraz wiele przedsiębiorstw rozważa pozostawienie niektórych pracowników w tym trybie pracy. Oczywiście może się wydawać, że przebywanie we własnym domu da nam dużo komfortu w wypełnianiu codziennych obowiązków.

Praca zdalna jest możliwa i często bardzo wygodna, ale będzie wymagała od nas dużo samodyscypliny i konsekwencji. Jakie pułapki niesie ze sobą praca w domu i czy można ich uniknąć? WordPassion od zawsze jest zdalnym biznesem, co pozwala nam stwierdzić “jesteśmy ekspertami”. Widzimy plus tej pracy, ale i minusy, wspomniane w tytule pułapki pracy w domu.

Brak równowagi między pracą i życiem osobistym

Kiedy pracujemy w domu, istnieje ryzyko, że wykonywane zadania czy projekty zajmą całą naszą uwagę. Nawet nie zorientujemy się, że przewidziany czas pracy dawno minął. Wielogodzinne siedzenie nad projektami i przemęczenie z tym związane może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Z drugiej strony, praca w domu może sprawić, że to życie prywatne będzie wiodło prym nad zawodowym. Przecież czeka na nas pranie, naczynia do umycia, nieobejrzany film czy piękna pogoda za oknem. W efekcie praca schodzi na boczny tor. Jak zatem zachować równowagę? Określmy czas, jaki przeznaczymy na pracę i konkretne zadania, które planujemy wykonać z uwzględnieniem przerw na odpoczynek czy posiłek. Praca “od-do” nie jest dla każdego i nie sprawdzi się w każdym biznesie, ale jeśli to możliwe ułóż harmonogram, ustal czas pracy i zamykaj biznesowe kwestie raz a dobrze, w innym wypadku będziesz mieć poczucie, że spędzasz w pracy cały dzień.

Problemy zdrowotne a praca w domu

Problemy zdrowotne wynikają ze wspomnianego braku przerw i siedzeniu nieprzerwanie w jednej pozycji. Ograniczanie ruchu, niedostosowana przestrzeń czy wielogodzinne wpatrywanie się w ekran mogą doprowadzić do kłopotów z kręgosłupem i wzrokiem. Aby ich uniknąć, zadbajmy o odpowiedni sprzęt i jego ustawienie. Raz na jakiś czas wstańmy od komputera i wykonajmy parę ćwiczeń. Naszym oczom z pewnością pomoże kilkuminutowa przerwa na patrzenie w dal.

Rozpraszacze w pracy zdalnej

Praca w domu to również ryzyko braku skupienia. Co wpływa na ten fakt? Powiadomienia z Facebooka na telefonie, włączony telewizor, bałagan na biurku, domagające się uwagi dzieci czy czekający na spacer pies. Przede wszystkim trzeba odciąć się od rozpraszaczy – wyłączyć wiadomości, wyciszyć powiadomienia, a domowników poinformować, że jest się w pracy. Wydzielmy sobie też ciche i spokojne miejsce i zadbajmy o porządek na biurku, wyrzucając niepotrzebne papierki.

Nie masz możliwości pracy z dala od krzyku dzieci? Może pomogą odpowiednie słuchawki wyciszające? Trzeba przyznać, że trudno jest pracować z dziećmi, które potrzebują uwagi i nie ma żadnego cudownego lekarstwa na ten problem XXI wieku, trzeba wypracować swój rytm, dzielić obowiązki, szukać inspiracji na zabawy dla maluchów, które nie będą wymagały naszej uwagi.

Brak kontaktu z ludźmi

Będąc w trybie zdalnym, nie zapominajmy o regularnych spotkaniach z innymi. Teraz gdy nie widujemy się ze znajomymi z pracy, tym bardziej możemy czuć się samotnie. Rozwijajmy hobby, wychodźmy na spacery, umówmy się z przyjaciółmi (jeśli nie twarzą w twarz, to przez komunikatory) – na co tylko mamy ochotę, byle być blisko ludzi. Niech praca w domu nie ogranicza naszych towarzyskich planów. 

Stosując się do opisanych wskazówek, łatwiej będzie nam zapanować nad nową, zdalną rzeczywistością. Praca w domu co prawda daje dużą niezależność, ale łatwiej stracić nad nią kontrolę. Jeśli będziemy przestrzegać kilku reguł, unikniemy wielu pułapek. Zapraszamy też do przeczytania naszego artykułu o tym, czy praca zdalna jest dla każdego.

Leave a comment