Praca z domu jest obecnie czymś powszechnym. W dobie pandemii znacząco zwiększyła się liczba osób, które wykonują obowiązki zawodowe w domu. Ta sytuacja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

Zwolennicy jako zaletę pracy zdalnej wskazują elastyczność czasu pracy. Przeciwnicy skarżą się na brak kontroli nad czasem, brak skupienia, dezorganizację pracy i życia rodzinnego. Dla pracowników przyzwyczajonych do trybu stacjonarnego nowe warunki mogą stanowić duże wyzwanie. Pojawia się pytanie, czy praca zdalna jest odpowiednia dla Ciebie.

Wykonywany zawód

Oczywiste jest, że ze względu na charakter pracy, nie każdy może wykonywać ją z domu. Do tej grupy należą na przykład służby medyczne i lekarze. Co prawda można udzielać teleporad, jednak nie zastąpi to osobistego kontaktu z pacjentem. Mimo dużej popularności sprzedaży internetowej nie wszystko można kupić w sieci, i w efekcie sprzedawcy też nie zawsze mogą pracować z domu. Osoby, które odnajdą się w pracy zdalnej to graficy, dziennikarze, informatycy, tłumacze. Pracownicy kreatywni i wykonujący wolne zawody prawdopodobnie szybciej zaadaptują się do cyfrowej rzeczywistości.

Warunki sprzętowe i mieszkalne

Nie każdy pracodawca zapewnia sprzęt, jakiego wymaga praca zdalna. Jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi, trudno nam będzie sprawnie i efektywnie wywiązywać się z obowiązków. Wiele osób zapewne nie będzie też stać na to, aby pozwolić sobie na zakup lepszych urządzeń. W przypadku, gdy pracodawca nie wyposaża nas w służbowy sprzęt, warto krytycznie przyjrzeć się swoim domowym warunkom. Jeśli laptop czy telefon są niesprawne, a do tego połączenie sieciowe jest słabe, lepiej nie decydujmy się na to rozwiązanie. Równie istotne jest dogodne miejsce pracy. Powinno być to wygodne krzesło, biurko o odpowiedniej wysokości, najlepiej z oświetleniem. Organizując odpowiednią przestrzeń, zadbamy o swój kręgosłup i wzrok.

Praca zdalna a samodyscyplina

Ciągłe przebywanie w domu, brak bezpośredniej kontroli szefa i presji czasu mogą wywołać rozleniwienie. Wiele osób odkłada zadania na później, co często wiąże się z pracą do wieczora. Najważniejsze to opracowanie planu dnia i trzymanie się wyznaczonych zadań. Organizacja i konsekwencja to dwie kluczowe cechy, jakimi powinien odznaczać się pracownik zdalny. Ustalajmy priorytety, czas potrzebny na ich zrealizowanie. Poniekąd musimy stać się swoim własnym przełożonym. Starajmy się nie rozpraszać innymi czynnościami domowymi. Warto pamiętać też o balansie między życiem osobistym a zawodowym.

Praca zdalna a wiek pracownika i życie rodzinne

Wiele osób zauważa, że wiek pracownika odgrywa znaczącą rolę. Młodym osobom od zawsze pracującym z nową technologią łatwiej jest zaakceptować nową rzeczywistość. Osoby, które większość życia zawodowego wychodziły do pracy, w której komputer był raczej alternatywą (nauczyciele), mają problem z dostosowaniem się do nowych realiów życia zawodowego.

Od roku wiele osób pracuje i uczy się w domu. Często całe rodziny, które do tej pory codziennie opuszczały domy w celach edukacyjnych czy po prostu do pracy, nagle znalazły się w innej rzeczywistości. O ile pracując zdalnie, nie musimy sprawować opieki nad dziećmi w wieku szkolnym, praca w domu przebiega w miarę spokojnie. Niestety rodzice, wykonując swoje obowiązki zawodowe, często muszą też czuwać nad dziećmi, które w pokoju obok mają zajęcia. Praca w takich warunkach bywa wyczerpująca i frustrująca. Wiele osób podkreśla też negatywność takich rozwiązań w odniesieniu do zdrowia psychicznego całej rodziny. Czas spędzony razem jest bezcenny, to nie ulega wątpliwości, ale zamknięci w domu stajemy się nerwowi, co źle wpływa na wzajemne relacje.

Czy zatem praca zdalna jest dla każdego?

Jak widać, nie. Niepodważalną jej zaletą jest możliwość wykonywania zadań z dowolnego miejsca na świecie i samodzielne dzielenie obowiązków. Jednak w pracy zdalnej nie odnajdą się osoby niepotrafiące zarządzać czasem, łatwo tracące koncentrację oraz takie, które nie mają do tej pracy właściwych warunków technicznych. WordPassion opiera swoje działania na pracy zdalnej od początku istnienia i dobrze wiemy, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Na naszym Facebooku znajdziesz wiele ciekawych wpisów na ten temat.

Leave a comment