Kiedy chcemy podjąć się nauki nowego języka obcego, bardzo często stajemy przed wyborem między nauką na własną rękę a kursem. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoich zwolenników. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się nad plusami i minusami obu rozwiązań, aby sprawdzić, które będzie dla nas bardziej odpowiednie i owocne.

Plusy samodzielnej nauki

Poznając język na własną rękę, sami decydujemy, kiedy się uczymy i jak długo. Możemy stworzyć własny harmonogram, pasujący do naszego rytmu dnia. W ten sposób nie tylko tworzymy idealny plan nauki, ale również uczymy się zarządzania czasem. To może okazać się przydatne też na innych płaszczyznach naszego życia.

Samodzielna nauka w porównaniu do nauki w szkole językowej wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami lub całkowitym ich brakiem. Obecnie można znaleźć w Internecie wiele materiałów do nauki przeróżnych języków obcych. To nie tylko podręczniki czy strony z testami sprawdzającymi wiedzę, ale również blogi i filmy tworzone przez samych rodzimych użytkowników języka, którego nauka nas interesuje. Duża część tych zasobów jest całkowicie darmowa, dlatego korzystanie z płatnych materiałów jest decyzją, której podjęcie nie musi być konieczne.

Minusy samodzielnej nauki

Przyzwyczajenie do przestrzegania z góry narzuconego harmonogramu, które często wynosimy z czasów szkolnych, może sprawić, że decydując się na samodzielną naukę, bardzo szybko stracimy do niej motywację. W tym wypadku sami pilnujemy swoich postępów, dlatego znacznie łatwiej jest nam odkładać naukę na później lub kompletnie z niej zrezygnować. Poznawanie języka na własną rękę wymaga dużej dyscypliny.

Jednym z największych minusów tej formy nauki jest brak kontaktu lub utrudniony kontakt z osobami posługującymi się danym językiem. Zapisując się na kurs językowy, mamy zapewnioną komunikację z innymi kursantami i nauczycielem, którym może być nawet native speaker. Kiedy uczymy się na własną rękę, chcąc swobodniej się porozumiewać, jesteśmy zmuszeni sami znaleźć osoby chętne do wymiany językowej. To nie zawsze przychodzi łatwo.

https://azjatyckiejezyki.pl/

 

Nauka języka — plusy nauki na kursie językowym

Ucząc się na kursie językowym, harmonogram jest już dla nas przygotowany. Czas zajęć jest wyznaczony, podobnie jak ilość materiału do opanowania. W ten sposób wiemy, czego się spodziewać. Znamy cele każdych zajęć i mniej więcej jesteśmy w stanie określić poziom wiedzy, jaki uzyskamy na koniec lekcji lub całego kursu. Może to działać motywująco i zachęcać do systematycznej pracy, dzięki czemu też znacznie trudniej nam o rezygnację z nauki.

Co ważne, uczęszczając na kurs, mamy zapewnioną komunikację nie tylko z innymi jego uczestnikami. Rozmawiamy też z nauczycielem biegle mówiącym w danym języku lub nawet natywnym jego użytkownikiem. Pozytywnie wpływa to na naukę wymowy i posługiwania się językiem w formie mówionej – nie tylko poprzez rozmowę, ale również poprzez poprawianie błędów przez nauczyciela. Ucząc się samemu, nie mamy nikogo, kto by natychmiast zwrócił uwagę na pomyłki, a to właśnie na nich uczymy się najwięcej.

Minusy nauki na kursie językowym

Przestrzeganie z góry narzuconego planu nauki, w porównaniu do działania według własnego harmonogramu, może wiązać się ze znacznie większym stresem. Musimy przygotować się na regularne testy sprawdzające poziom wiedzy, dlatego tak ważna jest systematyczna praca. Ucząc się na własną rękę, nie odczuwamy tego typu presji. Sami decydujemy, kiedy i w jaki sposób sprawdzimy swoją wiedzę.

Innym minusem, który w szczególności rozróżnia naukę samodzielną od nauki na kursie, są koszty. Decydując się na naukę w szkole językowej, należy liczyć się z opłatami. Dzięki nim placówka może zapewnić swoim uczniom i nauczycielom sale czy też materiały dydaktyczne. Wysokość kosztów zależy m.in. od rodzaju wybranego kursu. Jeżeli chcemy zapisać się na specjalistyczny kurs biznesowy, możemy spodziewać się, że jego cena będzie wyższa od tego standardowego.

Podsumowując, zarówno samodzielna nauka języka obcego, jak i nauka na kursie językowym ma swoje plusy i minusy. Do zalet pierwszego rozwiązania z pewnością należy możliwość zdobycia umiejętności zarządzania czasem i stworzenie planu dopasowującego się do naszej codzienności. Do wad należy większa podatność na utratę motywacji i utrudniony kontakt z innymi osobami mówiącymi w danym języku. Pozytywem uczęszczania na kurs językowy jest możliwość przewidzenia poziomu, który osiągniemy w określonym czasie. Ważne jest również systematyczne sprawdzanie naszej wiedzy za pomocą testów, co działa motywująco. Ponadto mamy możliwość efektywnej nauki wymowy i prowadzenia rozmów z nauczycielem czy innymi kursantami. Minusami nauki języka na kursie są zwiększona presja i stres oraz często znacznie większe koszty niż w przypadku nauki w domu.

Stojąc przed wyborem między samodzielnym poznawaniem nowego języka a uczeniem się go w szkole językowej, warto przemyśleć zalety i wady obu opcji. To pozwala podjąć właściwą decyzję.

Leave a comment