Chcąc nauczyć się nowego języka często stajemy przed wyborem – wykupić kurs czy uczyć się w zaciszu domowym, korzystając z dostępnych materiałów? Co, jeśli cenisz swój czas, który chcesz poświęcić na jak najbardziej efektywną naukę? Czy samodzielna nauka języka japońskiego faktycznie ma sens? Sprawdź poniższy artykuł, rozwieje on Twoje wątpliwości, czy wybrać kurs czy podręczniki do samodzielnej nauki.

Zapoznawanie się z językiem

Zastanawiasz się nad wykupieniem kursu, ale nadal nie wiesz, czy japoński to dobry wybór? Przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs językowy polecamy zapoznać się z językiem, poczytać informacje na jego temat. Dobrze jest też spróbować nauczyć się prostego zdania czy paru słówek. Dzięki temu dowiesz się, czy japoński przyswajasz stosunkowo łatwo czy raczej nauka sprawia trudność. Przekonasz się także, czy na pewno jest to język, którego chcesz się uczyć. Twoimi zainteresowaniami mogą być manga czy anime, ale nie gwarantuje to, że nauka japońskiego będzie dla Ciebie łatwa i przyjemna.

Wiele podstaw z zakresu znaków czy początkującej gramatyki znajdziemy bezpośrednio w Internecie. Jeśli jednak celem nauki języka jest osiągnięcie pełnej płynności czy opanowanie go w stopniu, który pozwalałby na zdanie certyfikatów, samodzielna nauka nie zawsze się sprawdza bądź jest opłacalna. Na naszej stronie znajdziesz darmowe materiały do samodzielnej nauki nie tylko japońskiego, ale też wietnamskiego, tajskiego czy polskiego dla obcokrajowców. Możesz od nich zacząć swoją przygodę.

Język japoński korepetycje

Determinacja, samodyscyplina, systematyczność

Jeżeli trudno jest Ci zorganizować swój czas, przypadki losowe sprawiają, że odkładasz naukę na później lub często dajesz za wygraną uczuciu “nie czuję się teraz w nastroju na naukę”, to warto zastanowić się nad nauką pod okiem nauczyciela. Determinacja, samodyscyplina i systematyczność to przy samodzielnej nauce najważniejsze aspekty. Działając pod wpływem tak zwanego “flow” daleko z nauką japońskiego nie zajdziemy. 

Nauczyciel będzie od nas wymagał systematyczności w nauce i powtarzania przerobionego materiału. Pamiętajmy, że nawet krótka przerwa w obcowaniu z językiem może sprawić, że sporo zapomnimy, a czas poświęcony na naukę będzie zmarnowany.

Pytania i wątpliwości

Kiedy pracujemy z osobą, która wyznacza nam właściwy tor i pomaga w przyswajaniu  japońskiego, istnieje o wiele mniejsza szansa na niezrozumienie materiału. Przy wprowadzaniu np. nowej gramatyki nauczyciel wyjaśni i opowie dogłębniej o danym temacie niż jakikolwiek podręcznik. W przypadku pytań czy wątpliwości zawsze mamy pewne źródło, które wytłumaczy, poprawi bądź skoryguje naszą dotychczasową wiedzę. 

Samodzielna nauka oznacza, że gdy czegoś nie rozumiemy lub coś budzi nasze wątpliwości, nie mamy okazji się kogoś poradzić. Pozostaje nam szukać informacji w różnych podręcznikach bądź prosić inne osoby o wytłumaczenie, sprawdzenie napisanego tekstu. Popularne stały się grupy na Facebooku zrzeszające ludzi uczących się japońskiego jednak ile ludzi tyle opinii – nie zawsze pomaga to rozwiać wątpliwości lub nawet sprawi, że bardziej się pogubimy.

Szukanie i dobieranie materiałów

Rolą nauczyciela jest wybór odpowiednich materiałów oraz prowadzenie nauki w taki sposób, by stopniowo pracować nad coraz bardziej zaawansowanymi aspektami języka. Niestety w języku polskim nie ma idealnych podręczników języka japońskiego. Dostępne angielskie podręczniki też zawierają miejscami błędy bądź ich treści nie są już aktualne. Jednocześnie pozostaje jeszcze kwestia trudności zagadnień – podręczniki są tworzone z myślą o kursach prowadzonych przez lektora. Nauczyciel dobiera odpowiednie treści i modyfikuje je do potrzebnego poziomu nauczania, dzięki czemu nasza nauka będzie efektywna. Materiały do nauki japońskiego, które przygotowujemy są dostępne w języku polskim. Są one darmowe, a naszych propozycji ciągle przybywa.

Samoucy muszą sami wyszukać i ocenić poprawność materiałów dostępnych po angielsku. Często też, wierząc podręcznikom, mogą nauczyć się błędnych definicji użycia danych słów czy form gramatycznych. Przykładowo konstrukcja -te imasu, która tłumaczona jest jako czynność ciągła w czasie teraźniejszym, na późniejszych etapach nauki okazuje się bardziej rozbudowana. Dowiadujemy się, że ma więcej funkcji w zależności od użycia i kontekstu. Definicje często są niejasne i trudne do zrozumienia bez dogłębnego wytłumaczenia jak używa się daną konstrukcję. Wyuczona, niepoprawna technika może sprawić trudności w dalszej nauce.

Nauka języka japońskiego – podsumowanie

Samodzielna nauka języka wymaga dużej determinacji i samodyscypliny. Z pewnością taka forma może być dobrym pomysłem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki i chcą jedynie zapoznać się z językiem japońskim. Pomoże to też ocenić czy jest to właśnie ten język, którego naprawdę chcą się uczyć.

Jeśli jednak celem nauki jest osiągnięcie pełnej płynności czy opanowanie go w stopniu, który pozwalałby na zdanie certyfikatów, warto zastanowić się nad nauką pod okiem nauczyciela. Samodzielna nauka pozbawia nas możliwości porady, przez co skazani będziemy na błądzenie, poszukiwanie i naukę metodą prób i błędów. Ta z kolei może niekiedy podcinać skrzydła lub budować złe nawyki.

Jeżeli chcemy efektywnie wykorzystać czas poświęcony na naukę języka japońskiego, to wybór nauczyciela przyniesie zamierzone rezultaty. Nauka samemu pochłonie większość naszego czasu na szukanie materiałów, sprawdzanie ich poprawności. Dodatkowe systematyzowanie wiedzy jeśli natkniemy się na inne definicje lub użycie form gramatycznych w późniejszych materiałach z różnych podręczników, też jest czasochłonne.

Nauka języka japońskiego w grupie

Wiosną 2021 startujemy z nową ofertą grupowych zajęć dla minimum 8 osób, maksymalnie 15 osób. Cena to 450 zł za 15 lekcji x 80 min. Kurs obejmuje spotkania na Zoom-ie, 2×30 min konsultacji, nagrania z zajęć dostępne dla kursantów, darmowe materiały w języku polskim. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kursie? Zajrzyj tutaj. Jak się zapisać? Skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń – 667-899-367. Regularnie organizujemy też darmowe lekcje japońskiego. Sprawdzaj nasze media społecznościowe, aby być na bieżąco.

Leave a comment