Blogi w przeszłości kojarzyły się głównie z internetowymi dziennikami, ale w obecnych czasach stały się powszechnie wykorzystywanym narzędziem marketingu i komunikacji. Blog to nie tylko doskonałe miejsce na dzielenie się swoją pasją z innymi, ale i narzędzie, które pozwala na nawiązanie relacji z klientem. Zarówno tym, który już dokonał zakupu, jak i tym, który dopiero zastanawia się nad najlepszym rozwiązaniem.

Kiedy tworzymy teksty i decydujemy się na ich opublikowanie, chcemy, żeby dotarły one do jak największej liczby odbiorców – inaczej równie dobrze moglibyśmy pisać do szuflady.  Dlatego bardzo ważne jest uwzględnienie kilku podstawowych zasad SEO. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest SEO dla blogerów i dlaczego jest takie istotne?

SEO – co to jest?

SEO, z angielskiego „Search Engine Optimization”, to szereg działań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w sieci. W języku polskim przyjęło się, że SEO jest synonimem pozycjonowania. W teorii marketingu uznaje się, że SEO jest tylko jednym z wielu elementów, które się na nie składają. Jak wskazuje nazwa, dotyczy ono optymalizacji strony pod kątem algorytmów wyszukiwarek internetowych. W Polsce najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google.

Działania SEO dzielą się na on-site (związane bezpośrednio ze stroną internetową) i off-site (wykraczające poza nią). Na te pierwsze mamy większy wpływ. Zaliczają się do nich zarówno elementy widoczne dla użytkownika strony, takie jak publikowane teksty, jak i te ukryte, zawarte w kodzie strony, których zadaniem jest usprawnienie jej funkcjonowania.

WordPassion – promocja na copywriting

Elementy SEO dla blogerów – o czym należy pamiętać?

Bardzo ważną rolę w pozycjonowaniu strony lub bloga odgrywają teksty, które są na nich publikowane. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Słowa kluczowe i frazy kluczowe – czyli hasła, za pomocą których Internauci wyszukują interesujące ich informacje. W wyborze odpowiednich słów kluczowych mogą pomóc narzędzia takie jak na przykład Google Ads. Wśród słów kluczowych wyróżnia się tak zwane „short tail” i „long tail”. Różnica między nimi jest taka, że te drugie są po prostu dłuższe i bardziej precyzyjne. Jeżeli klient szuka na przykład butów zimowych, to „buty zimowe” będą podstawą frazą kluczową. Hasła „buty zimowe damskie” czy „buty zimowe damskie trapery sklep” wskazują na to, że interesuje go konkretny rodzaj butów i jest zainteresowany ich zakupem.
  • Podział tekstu na akapity – dzięki temu dany tekst staje się bardziej przejrzysty i przyjazny dla czytelnika. Internauci unikają długich bloków tekstu i zazwyczaj przeskakują wzrokiem po poszczególnych jego elementach. Dzięki czytelnemu podziałowi tekstu będzie im łatwiej odnaleźć interesujące ich treści i możliwe, że zostaną na stronie na dłużej. Dodatkowo każdy paragraf powinien zostać opatrzony śródtytułem lub nagłówkiem.
  • Wyróżnione nagłówki i śródtytuły – są to elementy, które sugerują wyszukiwarce, o czym jest dany tekst i co jest w nim najważniejsze. Warto pamiętać, że nagłówek H1 powinien zostać użyty na stronie tylko raz, a kolejne śródtytuły i nagłówki można oznaczać za pomocą znaczników H2, H3 i tak dalej, zgodnie z hierarchią formatowania.
  • Unikalność tekstu – we wszystkich poradnikach o SEO można znaleźć informację o tym, że teksty publikowane na stronie powinny być unikalne. Co to znaczy? Po prostu powinny być one wartościowe, czyli angażujące i ciekawe dla odbiorcy. Bardzo ważna jest również oryginalność tekstu. Nie może być on plagiatem – algorytmy wyszukiwarek internetowych z łatwością potrafią ustalić, na której stronie dany tekst pojawił się jako pierwszy. Plagiat wpływa niekorzystnie zarówno na wizerunek firmy wśród odbiorców, jak i na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.
  • Linkowanie wewnętrzne – ta praktyka polega na umieszczaniu w treści tekstu linków i odnośników do innych artykułów lub postów opublikowanych na tej samej stronie/blogu.
  • Optymalizacja zdjęć – to aspekt bardzo często niesłusznie pomijany. Zdjęcia umieszczane na blogu powinny mieć odpowiednią nazwę, która sugeruje, co się na nich znajduje. W nazwie mogą znaleźć się także słowa kluczowe ułatwiające algorytmom właściwe zaindeksowanie bloga. To samo dotyczy atrybutów ALT w kodzie HTML. Odpowiedni format i rozmiar grafiki wpływa na tempo ładowania się strony, co również należy mieć na uwadze.

Dlaczego SEO jest takie istotne?

SEO jest jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego. Jak wiadomo, Internet jest skarbnicą wiedzy i z jego pomocą można uzyskać informacje na prawie każdy temat. Znakiem naszych czasów jest to, że większość osób poszukuje informacji właśnie w Internecie przy pomocy wyszukiwarki internetowej takiej jak Yahoo czy Google, a nie na przykład w encyklopedii, co miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. 

Optymalizacja strony lub bloga pod kątem algorytmów wyszukiwarek pozwala na uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, dotarcie do jak największej liczby docelowych odbiorców. Algorytmy te stale się zmieniają, jednak nie od dziś wiadomo, że strony chętnie odwiedzane przez Internautów z czasem osiągają coraz lepsze pozycje. Roboty uznają je za atrakcyjne i godne zaufania. Innymi słowy, im większy ruch na stronie, tym większe szanse na pozyskanie nowych klientów. 

SEO dla blogerów – pisać dla algorytmów czy dla czytelnika?

Podsumowując, SEO jest niezwykle istotne zarówno dla blogerów, jak i dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala dotrzeć do ludzi, którzy prawdopodobnie podejmą dalsze działania – na przykład kupią Twój produkt lub skorzystają z oferowanej usługi. Dlatego podczas tworzenia tekstów na bloga, należy pamiętać o tym, że piszemy przede wszystkim dla czytelników, a nie dla robotów. Teksty, które publikujemy, powinny być unikalne i merytoryczne, ponieważ ich zadaniem jest w pierwszej kolejności odpowiedzenie na potrzeby odbiorców, a dopiero później przyniesienie korzyści przedsiębiorcom. SEO jest jedynie narzędziem, które pozwala na dotarcie do czytelników. 

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Ci nieco temat SEO dla blogerów i zachęci do wprowadzenia zmian na Twoim blogu. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby Twoje teksty trafiały do odbiorców i przynosiły dalsze korzyści, zadbaj o to, żeby były dopracowane właśnie pod kątem SEO. Jeśli prowadzisz firmę i chciałbyś, aby tym aspektem zajęli się profesjonaliści, możesz skorzystać z naszych usług.

Leave a comment