Co wybierasz: oglądanie seriali? Nauka chińskiego? A może jedno i drugie jednocześnie? Nauka języków obcych w swoim rodzimym kraju nie zawsze wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Żeby je poznać, nie mówiąc już o opanowaniu ich do perfekcji, potrzebny jest dobry nauczyciel. Najlepiej taki, który włada danym językiem od urodzenia i zna wszystkie jego niuanse. Co zrobić, jeśli język jest na tyle egzotyczny, że ciężko jest znaleźć jego natywnego użytkownika? 

Tak się ma sprawa np. z chińskim. Faktem jest, że Chińczycy są najliczniejszym narodem na świecie, ale w Polsce nadal są rzadkością. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że trudno jest znaleźć w naszym kraju osobę władającą językiem mandaryńskim i w dodatku wykazującą chęć udzielania lekcji tego języka. Do tego dochodzą też koszty nauki, które są dużo wyższe w porównaniu np. do języka angielskiego (tak w dzisiejszych czasach obleganego).

Seriale do nauki chińskiego? Dlaczego nie!

Nauka języka chińskiego może być żmudna i zniechęcająca, ale wcale nie musi taka być. Chińczycy znani są z odkryć w wielu dziedzinach, jednak nie tylko ich naukowe osiągnięcia przykuwają uwagę. Sektor rozrywki w Chinach także stale się rozwija, produkując nowe filmy, animacje i oczywiście seriale. Chcąc się zrelaksować po ciężkim dniu, to właśnie po wytwory przemysłu rozrywkowego najczęściej sięgamy. A co, gdyby połączyć tę właśnie rozrywkę z nauką języka?

Oczywiście sprawa nie wygląda tak prosto jak się wydaje, ponieważ nie każdy serial będzie odpowiedni do nauki języka chińskiego. Dokonując wyboru, na początku przygody z takim sposobem nauki należy kierować się kilkoma zasadami:

  1. Serial nie powinien być zbyt długi. Świadomość, że do końca serii zostało jeszcze kilkadziesiąt 60-minutowych odcinków, czasem może naprawdę zniechęcić. I do serialu, i do języka.
  2. Nie należy wybierać seriali, w których używa się dużej ilości charakterystycznego dla jakiejś dziedziny słownictwa. Nieodpowiedni będzie więc np. serial, którego akcja rozgrywa się w szpitalu. Skomplikowane nazwy oderwą od głównego wątku i wywołają zamieszanie.
  3. Chcąc wynieść z seriali jak najwięcej, najlepiej sięgać po takie o lekkiej, komediowej tematyce. Z takich produkcji można wychwycić dużo słownictwa wykorzystywanego w codziennym życiu.

Poniżej opisujemy seriale wytypowane jako takie, które najlepiej sprawdzają się do nauki języka chińskiego dla początkujących. Są stosunkowo nowe, dlatego być może jeszcze ich nie znasz.

Perfect and Casual (完美先生和差不多小姐) z 2020 roku

Akcja serii skupia się wokół postaci chłodnego i nieprzystępnego profesora Zhang Si Nian oraz spokojnej, pogodnej Yun Shu. Pomimo dość burzliwego pierwszego spotkania, bohaterowie postanawiają wejść w udawane małżeństwo i wspólnie zamieszkać dla obopólnych korzyści. Mimo przeciwności losu i ogromnej różnicy charakterów para zbliża się do siebie, tworząc prawdziwy związek oparty na lojalności i zaufaniu. Serial liczy 24 odcinki i jest komedią romantyczną.

Źródło: https://mydramalist.com/photos/jgAAw_4

Put your head on my shoulder (致我们暖暖的小时光) z 2019 roku

Wybranie życiowej kariery jest trudne, a zwłaszcza gdy jest się pod presją czasu i nadchodzącego wielkimi krokami ukończenia studiów. Próbując manewrować między swoimi własnymi pomysłami na życie, a kierunkiem, który narzucają jej wszyscy wokół, Situ Mo ma problem z podjęciem decyzji. Do chwili, gdy spotyka Gu Wei Yi, genialnego studenta fizyki, który dokładnie wie, czego chce od życia i nie boi się po to sięgnąć. Bohaterowie, zbiegiem okoliczności, zmuszeni zostają zamieszkać w tym samym mieszkaniu, co nie tylko zbliża ich do siebie, ale również jest wielkim krokiem w ukształtowaniu się ich planów życiowych. Serial ma 24 odcinki i jest komedią romantyczną z elementami dramatu.

Źródło: https://mydramalist.com/photos/Xb8dX

Love scenery (良辰美景好时光) z 2021 roku

Liang Chen jest piosenkarką z powołania. Jej celem jest tworzenie dobrej muzyki oraz szerzenie idei bycia dobrym i miłym. Lu Jing z kolei interesuje się komputerami i badaniami nad zbiorami danych. Bohaterowie spotykają się w grze, nie znając swoich tożsamości w rzeczywistym świecie. Zbliżają się do siebie i wspólnie przekonują wszystkich wokół, że ich relacja ma sens. Żyją na przekór stereotypowi, według którego to zawsze mężczyzna musi być starszą osobą w związku. Serial liczy 31 odcinków i jest komedią romantyczną z elementami muzycznymi.

Źródło: https://mydramalist.com/52895-love-scenery

Moonlight (月光变奏曲) z 2021 roku

Chu Li dopiero co ukończyła uniwersytet i planuje pracować w wydawnictwie. Wkrótce zostaje zatrudniona w swoim wymarzonym miejscu pracy. Nie przewidziała jednak, że rynek wydawniczy przechodzi właśnie przez okres ogromnych zmian. Dziewczyna poznaje Zhou Chuan, autora, który ma opinię spokojnego dżentelmena, co okazuje się zupełną nieprawdą. Dwójka bohaterów od samego początku skacze sobie do gardeł. Do czasu, kiedy okazuje się, że tak naprawdę znają się od dawna, ale jako internetowi znajomi. Ta seria ma trochę więcej, bo 36 odcinków i jest komedią romantyczną z elementami dramatu.

Źródło: https://mydramalist.com/66455-moonlight

 

Powyższe seriale do nauki chińskiego to tylko kilka ciekawych przykładów, propozycji jest znacznie więcej. Jeśli zastanawiasz się nad kursem językowym, ale masz wątpliwości, który wybrać, sprawdź ofertę WordPassion. Polecamy także nasz profil na Facebooku, gdzie publikujemy ciekawostki o Azji, które mogą dodatkowo przekonać Cię do nauki i odkrywania tej części świata.

Leave a comment