Sinologia jest dziedziną nauki, która zajmuje się wszystkim, co dotyczy Chin: językami chińskimi, kulturą, historią, religią, literaturą itd. Należy być świadomym, że wybranie takiego kierunku studiów wiąże się nie tylko z nauką wymarzonego języka, ale również z bliższym zapoznaniem się z różnego rodzaju aspektami kulturowymi. Ale dość o teorii.

Sinologia nie jest kierunkiem studiów dostępnym wyłącznie w polskim szkolnictwie. Jej odpowiedniki występują na całym świecie, kryjąc się pod różnymi nazwami. Przeszukując Internet w poszukiwaniu uniwersytetów w Wielkiej Brytanii oferujących program studiów zbliżony do polskiej sinologii, można natknąć się na różne nazwy i oferty. Do wyboru są nie tylko programy uniwersyteckie kończące się dyplomem licencjackim (ang. Bachelor) i dyplomem magistra (ang. Master), ale również kursy językowe, więc należy uważnie zapoznać się z ofertą przed podjęciem decyzji.

Chinese studies

To kierunek studiów, na który można się najczęściej natknąć, przeszukując strony internetowe brytyjskich uniwersytetów. Jest on najbliższy polskiej sinologii. Licencjat z Chinese studies opiera się głównie na przyswajaniu historii, systemów politycznych i wiedzy o społeczeństwie. W wielu przypadkach wybiera się również specjalizację, np. historia czy nauczanie języka chińskiego jako obcego języka. Bardzo zachęcający jest również fakt, że w większości przypadków program zakłada roczny lub dwuletni wyjazd do Chin lub Hongkongu. Warto też wspomnieć, że te studia trwają zwykle 4 lata.

Ciekawą alternatywą dla Chinese Studies może być program Modern Languages, który przypomina nieco polską etnolingwistykę. Polega on na nauce jednego języka od pewnego poziomu zaawansowania i do dwóch języków od podstaw (w tym do wyboru jest język chiński).

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii oferujące kierunek Chinese Studies to:

  • University of Cambridge,
  • Durham University,
  • University of Edinburg,
  • University of Manchester,
  • Newcastle University,
  • University of Oxford,
  • University of London,
  • University of Sheffield,
  • University of Wales.

Sinologia w Wielkiej Brytanii — studia magisterskie

Studia magisterskie nie są popularne w Wielkiej Brytanii. Mało który Brytyjczyk decyduje się na kontynuację edukacji, ale nie jest też tak, że tych studiów nie ma. Istnieją studia magisterskie tylko niewiele osób je wybiera.

Po ukończeniu licencjatu na kierunku Chinese Studies można kontynuować naukę programem o tej samej nazwie lub wybrać nieco inną ścieżkę. Bardzo popularnym wyborem jest Translation Studies oferujący wiele języków specjalności, w tym język chiński. Jak sama nazwa mówi, studia te polegają przede wszystkim na zapoznaniu się z tajnikami zawodu tłumacza. Studia magisterskie tego typu trwają zwykle rok lub dwa lata.

Uniwersytety oferujące przystępną kontynuację Chinese studies to:

  • University of Bath (Interpreting & Translating),
  • University of Bristol (Chinese-English Translation),
  • University of Cambridge,
  • University of Durham (Translation Studies),
  • University of Edinburgh,
  • Newcastle University (Translating & Interpreting),
  • University of London,
  • University of Sheffield (Translation Studies),
  • University of Wales (Sinology).

Jak aplikować na studia w Wielkiej Brytanii?

Polska matura uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia w Wielkiej Brytanii, ale w zależności od docelowego uniwersytetu stosuje się różne przeliczniki punktacji. Odpowiednikiem polskiej matury w Wielkiej Brytanii jest A-level. Dla przykładu, wymagania University of Manchester na przyjęcie na licencjat z sinologii to min. ABB z A-level. Według ich przelicznika wynik AAB – ABB z A-level to matura z przedmiotów rozszerzonych zdana na 80-85% i średnia 70% z reszty przedmiotów. Według Newcastle University AAB – ABB to matura ze wszystkich trzech przedmiotów zdana powyżej 75%. Przed rekrutacją na uniwersytet należy więc upewnić się, jaki jest przelicznik wyników z matury na wyniki A-level.

Matura to jednak nie wszystko. Przed aplikowaniem na uczelnię w Wielkiej Brytanii konieczne jest zdanie egzaminu określającego poziom znajomości języka angielskiego. Niektóre uniwersytety gotowe są uznać wynik matury z angielskiego za certyfikat językowy, ale większość uniwersytetów (tych lepszych) nie uznaje takiego sprawdzenia znajomości języka. Certyfikaty językowe, które są uznawane, to na przykład: IELTS Academic, TOEFL, Cambridge Advanced (C1) czy Cambridge Proficiency (C2). Wymagania poszczególnych uczelni mogą się znacząco od siebie różnić, więc każdą informację trzeba sprawdzić na stronie docelowego uniwersytetu.

Jeśli chodzi o sposób aplikowania na brytyjski uniwersytet, nieco różni się on od polskiego systemu. Podania na wszystkie uczelnie składane są przez jeden portal, ale nie jest to jedyna różnica. Aplikując na uniwersytet w Wielkiej Brytanii, do podania należy obowiązkowo dołączyć list motywujący, który jest bardzo ważną częścią całego procesu. Nie można również zapomnieć o liście rekomendacyjnym od nauczyciela, trenera, korepetytora czy nawet fachowca w danej dziedzinie, z którym często ma się styczność i który zna możliwości aplikanta. Uczelnie w Wielkiej Brytanii typując kandydatów, uwzględniają nie tylko wyniki naukowe, ale również predyspozycje, charakter i kwalifikacje.

Sinologia w Wielkiej Brytanii — opłaty za studia

Studia w Polsce w trybie dziennym są darmowe, więc zaskakującym może być fakt, że uniwersytety w Wielkiej Brytanii pobierają opłatę za każdy kierunek bez względu na to, czy jest on zaoczny, czy stacjonarny. Studia w Wielkiej Brytanii są dość kosztowne. Nawet osoby brytyjskiej narodowości płacą do £9000 za rok akademicki. Jeszcze niedawno studenci z Polski (jako obywatele Unii Europejskiej) podlegali tym samym stawkom. Jednak przez Brexit studenci narodowości europejskiej traktowani są jako tzw. international students i opłaty za rok akademicki studiów mogą sięgać do £20.000.

Czy warto studiować w Wielkiej Brytanii? Opinie są podzielone. Spędzenie dwóch lat w kraju chińskojęzycznym, ucząc się języka i poznając nową kulturę, jest naprawdę zachęcające, ale z drugiej strony opłaty za studia na brytyjskich uniwersytetach są dość wysokie. Na pewno warto podjąć się takich studiów jak sinologia w Wielkiej Brytanii (dotyczy to też np. japonistyki), ale wszystko zależy od zapału i możliwości finansowych aplikanta.

 

Współautorką tekstu jest Ewa Nowicka, studentka etnolingwistyki na UAM

Leave a comment