W szkole, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, uczymy się, jak pisać wszelkiego rodzaju teksty, w tym eseje i maile. Co ze streszczeniami? Często uważa się, że każdy może je samodzielnie stworzyć, bez względu na to, czy opisują one własną lub czyjąś pracę. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak napisać dobre streszczenie po angielsku czy w jakimkolwiek języku, a trzeba pamiętać, że niekiedy jest ono tym elementem, który może przekonać czytelnika do zagłębienia się w temat.

Streszczenie po angielsku często wymagane jest w publikacjach naukowych. Pomimo tego, że tekst w publikacji jest napisane po polsku, anglojęzyczny wstęp jest nieodzowny. Podobnie jest z pracami licencjackimi czy magisterskimi.

Czym jest streszczenie?

Termin ten powinien być zdefiniowany najpierw, przed podaniem jakichkolwiek wskazówek. Mówiąc zwięźle, jest to krótszy opis dłuższego tekstu. To jednak jedynie wprowadzenie do tematu streszczenia. Jest ono również związane ze zidentyfikowaniem i zaprezentowaniem we własnych słowach najważniejszych informacji z tekstu źródłowego. To skondensowana wersja np. pracy naukowej, artykułu czy książki, która zawiera perspektywę autora, a nie nasze własne przemyślenia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zrozumienie tekstu źródłowego, aby napisać jego poprawne streszczenie. Opis pracy innego autora ma zawierać jej esencję, najważniejsze aspekty, nie szczegółowe dane.

Copywriting po angielsku

Co powinno zawierać streszczenie?

Pisanie streszczenia to proces, który wymaga przestrzegania pewnych zasad. Zaleca się rozpoczęcie streszczenia od wprowadzenia, które określi myśl przewodnią. Powinno ono zawierać informacje o autorze oraz tytule tekstu źródłowego. Można również wspomnieć powody, dla których powstaje dane streszczenie.

Co z tytułem, czy powinien znaleźć się na początku streszczenia? Wszystko zależy od typu tekstu. Można zawrzeć go w streszczeniu, w szczególności jeśli powstaje ono jako wpis na bloga. Tytuł sygnalizuje, czego będzie dotyczył tekst, co może zachęcić potencjalnego czytelnika do podjęcia lektury. Tytuł nie jest jednak wymagany w przypadku prac czy artykułów naukowych.

Podział na akapity – czy jest ważny?

Tekst należy podzielić na akapity, aby uzyskać czytelną strukturę. Jest to istotne szczególnie w przypadku opisywania dłuższych tekstów, np. książek, gdy chcemy wprowadzić nowy wątek.

Dobre streszczenie powinno zawierać również podsumowanie. Nie powinna się w nim znaleźć nasza opinia, a jedynie fakty i punkt widzenia autora. Ostatnie zdania streszczenia mogą pomóc w zrozumieniu najważniejszych aspektów tekstu źródłowego.

Streszczenie po angielsku – etapy pisania:

  1. Przeczytaj tekst i postaraj się go zrozumieć.
  2. Zastanów się nad nim i zagłęb się w temat, jeśli nie jest Ci znajomy.
  3. Określ cel zarówno streszczenia, jak i tekstu źródłowego.
  4. Zidentyfikuj najważniejsze elementy tekstu i wypisz te, które powinny znaleźć się w streszczeniu.
  5. Przygotuj plan każdego akapitu.
  6. Napisz tekst docelowy „swoimi słowami”:
  7. Znajdź synonimy: mają one istotny wpływ na jakość tekstu, ponieważ pozwalają uniknąć powtarzania słów autora. Można więc użyć np. „calm down”, zamiast „get hold of oneself”. Trzeba pamiętać, aby zachować odpowiedni rejestr języka. W streszczeniu nie mogą znaleźć się cytaty z tekstu źródłowego.
  8. Zmień strukturę oryginału:
  9. w języku angielskim zdania mogą być konstruowane na wiele sposobów, za pomocą spójników takich jak „furthermore”, „although” czy „however”.
  10. Możliwa jest również zmiana części mowy, np. z rzeczownika „priority” na czasownik „to prioritize”.
  11. Warto również wspomnieć, że w języku angielskim powszechna jest zmiana mowy czynnej na bierną.
  12. Zdania powinny być krótkie i zwięzłe. Pomocne może okazać się usunięcie mniej ważnych informacji, np. humorystycznych uwag. Ponadto zdania powinno się tworzyć w taki sposób, aby były łatwe do zrozumienia.
  13. Przeczytaj kilkakrotnie gotowe streszczenie. Może to ułatwić znalezienie niezgodności z tekstem źródłowym lub błędów gramatycznych.

Świąteczna promocja na copywriting i content – sprawdź promocyjne pakiety!

Możesz zlecić napisanie streszczenia specjalistom

Chociaż stworzenie streszczenia może wydawać się trudnym zadaniem, warto wiedzieć, jak je napisać. Może okazać się to pomocne nie tylko w szkole czy pracy, ale i na co dzień, np. podczas tworzenia wpisów na bloga. Celne wskazówki mogą sprawić, że pisanie streszczenia, także po angielsku, będzie łatwe, a może nawet przyjemne. Jeśli jednak nie znasz angielskiego, masz wrażenie, że pisanie nie jest Twoją domeną lub po prostu nie masz czas, napisz do nas, przygotujemy dla Ciebie streszczenie po angielsku.

Leave a comment