Studia filologiczne są częstym wyborem wśród kandydatów na studia. Sama filologia angielska znajduje się w piątce najpopularniejszych kierunków studiów, a do tego doliczyć trzeba jeszcze inne filologie. Część osób tego typu studia uważa za mało przyszłościowe, inne z kolei wiążą je z wysokimi zarobkami. Jak jest w rzeczywistości?

Dlaczego warto wybrać studia filologiczne?

Podczas studiów nacisk kładziony jest przede wszystkim na naukę języka. Chociaż poziom może się różnić, to jest on zazwyczaj bardzo wysoki. Dużą część zajęć stanowi gramatyka opisowa, podczas której poznaje się zasady rządzące językiem. Wiele z poznanych zagadnień może być przydatnych podczas nauki innych języków obcych.

W trakcie studiów studenci poznają także literaturę danego kraju. Znajomość dzieł kultury jest niezwykle ważna, ponieważ jest to wiedza nabywana w szkołach przez obywateli tego państwa. Literatura jest często ważną częścią tożsamości narodu, a wiele współczesnych filmów czy książek odwołuje się do klasyków. Ponadto ciekawą możliwością dla studentów jest udział w wymianie, podczas której przekonują się, jak wygląda życie poza Polską i studiowanie na zagranicznej uczelni.

Kiedy lepiej zrezygnować?

Studia filologiczne nie zapewniają znajomości języka. Chociaż zajęć z praktycznej nauki jest dużo, to bez pracy samodzielnej nie można oczekiwać dobrych wyników. Specyfika studiów wymaga dużej systematyczności. Wśród studentów pojawiają się negatywne głosy o tym, że podczas trzyletnich studiów zdarzają się nieprzydatne zajęcia, z których wiele nie wyciągają. Co zaś tyczy się pracy po studiach, to sam dyplom ukończenia filologii często nie zapewni pracy z językiem. Przez to kierunki takie jak informatyka czy inżynieria mogą być bardziej „praktycznym” wyborem.

Podsumowanie — dla kogo studia filologiczne będą odpowiednie, dla kogo nie?

Dla osób szczególnie zainteresowanych danym krajem czy językiem wybór studiów filologicznych jest świetnym wyborem. Takie studia mogą być wymagane, jeśli ktoś planuje być nauczycielem języka obcego, tłumaczem albo językoznawcą. Studia językowe są częstym wyborem jako drugi kierunek studiów. Nabyte umiejętności przydają się w wielu dziedzinach i stanowią ciekawy dodatek do CV.

Jeśli ktoś oczekuje studiów, po których praca jest pewna, to powinien wybrać bardziej „praktyczny” kierunek. Tym, którzy chcą studiować wyłącznie ze względu na możliwe wysokie zarobki, odradzamy takie rozwiązanie. Z doświadczenia wiemy, że takie osoby szybko zmieniają kierunek ze względu na brak motywacji do nauki.

 

Współautorem tekstu jest Jakub Chańko, praktykant WordPassion.

Leave a comment