Za chwilę święta – czas na prezenty, spotkania i życzenia. Co zrobić, żeby w tym roku kartka świąteczna lub życzenia były inne, ciekawe? Może po prostu złóż je w innym języku i dodaj kilka słów od serca (po polsku ;)).

Jak to zrobić? Przygotowaliśmy listę świątecznych życzeń “Wesołych Świąt” w językach obcych. Zanim jednak przejdziemy do tej jakże długiej listy, zapraszamy na krótką podróż po azjatyckich tradycjach świątecznych.

Boże Narodzenie w Chinach

Okres Bożego Narodzenia nie jest dla Chińczyków wolny od pracy czy szkoły. Wyjątek stanowi Hong Kong ze względu na swój status specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Charakterystycznym elementem tradycji bożonarodzeniowej w Chinach jest wręczanie sobie jabłka. Wymowa chińskiej nazwy Wigilii Bożego Narodzenia (Píng’ān yè) zawiera fragment, który brzmieniem przypomina słowo „jabłko” (píngguǒ). Przy wręczaniu prezentów trzeba pamiętać o pewnych regułach dotyczących kolorów opakowania i ilości przedmiotów, które składają się na prezent. Więcej na temat świąt w Chinach przeczytasz tutaj.

Boże Narodzenie w Japonii

W Japonii żaden ze świątecznych dni nie jest wolny od pracy i szkoły. Do niedawna wolny był dzień poprzedzający Wigilię Bożego Narodzenia, ponieważ wypadały wtedy urodziny poprzedniego cesarza. Ten dzień wolny został jednak przeniesiony na 23 lutego. Japończycy w Boże Narodzenie zajadają się kurczakiem, szczególnie z restauracji KFC. Ich tradycją są także szczególne świąteczne ciasta – kurisumasu ke-ki. Dekoracje świąteczne znikają w zasadzie już następnego dnia po Bożym Narodzeniu, ustępując miejsca dekoracjom noworocznym, ponieważ Nowy Rok jest dla Japończyków znacznie ważniejszym świętem. O Bożym Narodzeniu więcej przeczytasz tutaj.

 

Szukasz pomysłów na prezenty? Odwiedź Azjatyckie Języki i sprawdź nasz specjalny box!

Boże Narodzenie w Singapurze

Święta Bożego w Singapurze obchodzą mieszkający tam chrześcijanie z zachowaniem tradycji religijnej, ale także Ci, którzy nie wyznają religii chrześcijańskiej. Dla nich jest to okazja do zabawy, zakupów i smacznego jedzenia. O ile w Chinach i w Japonii okres świąteczny nie wiąże się z dniami wolnymi, to w Singapurze 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy. Czas Bożego Narodzenia wykorzystuje się też w celach charytatywnych, ze względu na duże zainteresowanie samymi świętami. Od 2013 roku organizowany jest co roku rodzinny maraton – „Wyścig Świętego Mikołaja po życzenia”.

Co roku w święta Orchard Street, popularny pasaż, przemienia się w prawdziwie zimową krainę rozświetloną lampkami, światełkami i wszelkimi świątecznymi dekoracjami. Gardens by the Bay (Ogrody przy zatoce) zamieniają się w Świąteczną Krainę Czarów, przystrojoną podobnie, jak Orchard Street. Można tam wziąć udział w różnych grach i eventach, spotkać Świętego Mikołaja i podziwiać świetlne instalacje.

Boże Narodzenie w Laosie

Święta do Laos przywieźli ze sobą głównie emigranci, jednak zostały one przysposobione przez lokalną ludność jako okazja do spędzenia miło czasu, wymienienia się podarkami i zabawy. Okres Bożego Narodzenia nie jest w Laos czasem wolnym od pracy, toteż wszelkie bary, restauracje, sklepy i inne miejsca są otwarte. Grudzień dla Laotańczyków jest czasem odpoczynku i świętowania po ciężkim okresie wypełnionym pracą na roli w porze deszczowej. Przez mniej więcej dwa tygodnie popularnym wówczas widokiem są tradycyjne stroje, walki byków i bawołów oraz specjalne potrawy przygotowywane przez wiele dni na ten właśnie czas.

Boże Narodzenie na Filipinach

Świętowanie na Filipinach rozpoczyna się już 9 dni przed Bożym Narodzeniem, a każdy dzień zaczyna się od nowenny bożonarodzeniowej, czyli mszy odprawianej o godzinie 4 nad ranem, zwanej też mszą kogucią. W Wigilię odprawiana jest msza o godzinie 22, a o północy rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni.

W okresie około bożonarodzeniowym organizowane są także fiesty trwające cztery noce, z krótkimi przerwami. Mieszkańcy wiosek bawią się wówczas do głośnej muzyki i spędzają wspólnie czas. Filipińczycy uwielbiają świąteczne dekoracje i w okresie świątecznym ich domu pod tym względem przypominają domy amerykańskie, chowające się pod ogromem dekoracji. Ozdoby te są tak piękne, że w mniejszych, biedniejszych wioskach nie widać ubóstwa. Tradycją jest też dekorowanie drogi i robienie kolorowej bramy.

Filipiny są jednym z najbardziej katolickich krajów Azji, ale mimo to wolny od pracy jest tylko 25 grudnia.


Boże Narodzenie w Korei Południowej

24 grudnia to dzień hucznych imprez, przeznaczony na spędzanie czasu z przyjaciółmi, drugimi połówkami, ewentualnie ze współpracownikami. 25 grudnia jest dniem wolnym od szkoły i pracy, Koreańczycy wówczas odpoczywają, spędzają czas z rodziną, a chrześcijanie udają się na mszę do kościoła. W Korei Południowej można spotkać Świętego Mikołaja ubranego na niebiesko. W kwestii prezentów Koreańczycy są bardzo praktyczni i najczęściej wręczają pieniądze. Popularnym prezentem świątecznym dla osób, które dopiero wyprowadziły się od rodziców, bądź po prostu zmieniły miejsce zamieszkania, jest papier toaletowy. Ten, kto wręcza prezent, może być pewny, że będzie on przydatny. Więcej przeczytasz tutaj.

Boże Narodzenie w Indonezji

25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, a Święta Bożego Narodzenia powszechniej nazywają się Natal z języka portugalskiego. W dni świąteczne popularne są ciastka, na przykład nastar, czyli maślane z nadzieniem ananasowym lub kastengel – twarogowe, posypane cukrem pudrem. Świętowanie Bożego Narodzenia w Indonezji nie jest łatwe, bowiem kraj ten jest niemal w całości państwem muzułmańskim, mimo że oficjalnie panuje wolność wyznania 6 religii.

Świętujący starają się celebrować najlepiej jak mogą. Ubierają także choinki, chociaż niekoniecznie musi być to drzewko, jakie znamy. Chrześcijanie w Indonezji tworzą choinki z najróżniejszych dostępnych materiałów, nawet starych opon, butelek czy skręcając je z drutu. Na Bali popularne są choinki przyozdobione kurzymi piórami.


Boże Narodzenie w Wietnamie

W Wietnamie w okresie bożonarodzeniowym bardziej obchodzi się Wigilię niż Boże Narodzenie, jak w innych krajach azjatyckich. Mimo że w Wietnamie chrześcijanie stanowią niewielki odsetek społeczeństwa, to Wietnamczycy lubią uczestniczyć w nabożeństwie o północy, by móc obejrzeć jasełka i posłuchać świątecznej muzyki. Ponieważ Wietnam stanowił kiedyś część Indochin, w świątecznych tradycjach nadal można dostrzec wpływy francuskie, na przykład niektóre świąteczne przysmaki. Jednym z nich jest bûche de Noël, czyli biszkopotowo-czekoladowe ciasto w kształcie bali. Więcej o Wietnamie dowiesz się na naszych kursach.


Boże Narodzenie w Malezji

Oficjalnie dniem wolnym od pracy jest 25 grudnia, chociaż dla wielu jest to zwykły dzień. Bardziej niż dni świąteczne obchodzi się Wigilię. O północy we Wigilię w niebo puszczane są fajerwerki w niezliczonej ilości. Zamiast prezentów Malezyjczycy wręczają sobie raczej czerwone koperty z pieniędzmi.

 

“Wesołych Świąt” w językach obcych

Język Zapis w języku Transkrypcja
Albański Gëzuar Krishtlindjet Gesuar krisztlindjet
Amharski መልካም ገና Malkam gana
Angielski Merry Christmas  
Arabski ميلاد مجيد Millad meżijit
Bengalski শুভ বড়দিন szubha baṛadin
Białoruski З Нараджэннем Хрыстовым Z Naradzeniem chrystusowym
Bułgarski З Божым нараджэннем Z bozym narodzeniem
Chiński 圣诞快乐 Szengdai kuajlua
Chorwacki Sretan Božić  
Czeski Veselé Vánoce  
Duński Glædelig Jul Glidli jugl
Esperanto Gajan Kristnaskon  
Estoński Häid Jõule  
Filipiński Maligayang Pasko  
Fiński Hyvää Joulua  
Francuski Joyeux Noël Żłaje noel
Grecki Καλά Χριστούγεννα Hala christouguenna
Gruziński შობას გილოცავთ Szobas gilotsawat
Hebrajski חג מולד שמח Hag molad sameah
Hindi क्रिसमस की शुभकामनाएँ Krismas ki szubkamnaj
Hiszpański ¡Feliz Navidad!  
Indonezyjski Selamat Natal  
Irlandzki Nollaig Shona Nollaig szona
Islandzki Gleðileg jól Gleoileg jol
Japoński メリークリスマス Meri- Kurisumasu
Khmerski រីករាយបុណ្យណូអ៊ែល Rik reay bon noel
Koreański 메리 크리스마스 Meri Krismasu
Litewski Linksmų Kalėdų Linksmu kaledu
Łotewski Priecīgus Ziemassvētkus Precigus ziemaswetkus
Macedoński Среќен Божиќ Sreken bozik
Malajski Selamat hari Natal Selamat hari natal
Niemiecki Frohe Weihnachten Froje wajhnahten
Norweski God jul God jul
Ormiański Շնորհավոր Սուրբ Ծնունդ Shnorhaeor surb tsnund
Portugalski Feliz Natal  
Rosyjski Рождеством Христовым Rożdistum christowym
Rumuński Crăciun fericit Kraczun fericzit
Serbski Срећан Божић Szreczan bożicz
Słowacki Veselé Vianoce  
Słoweński Srečen Božič  
Suahili Heri ya Krismas Heri ja krismas
Szwedzki God Jul God jul
Tajski สุขสันต์วันคริสต์มาส Suk san łan krismas
Turecki Mutlu Noeller Mutlu noeller
Ukraiński З Різдвом Христовим Z Rizdwom Khrystowym
Uzbecki Rojdestvo bilan Rodjestwo bilan
Węgierski Boldog Karácsonyt Boldog koraczont
Wietnamski Chúc Mừng Giáng Sinh Ciuk mung zang sinh
Włoski Buon Natale  

Leave a comment