Nie da się ukryć, Instagram jest ważną częścią działań marketingowych większości firm. Jednak nie zawsze prowadzenie profilu przychodzi łatwo. Nawet drobne kłopoty mogą zniechęcić do regularnej aktywności, a tak naprawdę można tego uniknąć. Wbrew pozorom nie trzeba poświęcać bardzo dużej ilości czasu, żeby zyskać popularność i większy zasięg na Instagramie.

Oto kilka prostych sposobów, które w tym pomogą.

Stosowanie odpowiednich hashtagów

Wbrew temu, co mówią niektórzy, hashtagi na Instagramie mają się bardzo dobrze. Ich właściwe dopasowanie pozwala na zyskanie większej popularności. Jak je dobrać? Należy wziąć pod uwagę:

  • branżę,
  • lokalizację,
  • tematykę postów.

Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na liczbę hashtagów. Maksimum to 30, ale nie trzeba stosować ich aż tyle. Czasami wystarczy kilka, a niekiedy kilkanaście. Najważniejsze, aby je jak najlepiej dopasować do tematu i celu. Wtedy z pewnością będą skuteczne.

Większy zasięg na Instagramie – wykorzystywanie różnych formatów

Niektórzy użytkownicy Instagrama najbardziej lubią zwykłe posty, inni karuzele, a jeszcze inni rolki. Dlatego warto korzystać ze wszystkich tych formatów, aby na profilu każdy znalazł coś dla siebie. To zachęci użytkowników do interakcji i częstszych odwiedzin. Dzięki temu zasięgi stopniowo będą się zwiększać.

Nie można zapominać także o Insta stories. Są świetnym sposobem na utrzymanie stałej komunikacji z obserwującymi. Stories pozwala budować trwałą więź, ale sprawdza się również jako narzędzie sprzedażowe.

Interakcje z użytkownikami

Na Instagramie nie wystarczy jedynie wstawić post i czekać na efekty. Równie istotną rolę odgrywa bycie aktywnym i dbanie o interakcje z użytkownikami. To oznacza konieczność odpowiadania na komentarze. Wskazane jest też lajkowanie cudzych postów, ich komentowanie czy angażowanie w swoje treści innych – np. firm z tej samej branży. Co więcej, nie powinno się ignorować prywatnych wiadomości. Choć widzą je tylko osoby, między którymi toczy się rozmowa, dla algorytmu Instagrama to sygnał, że konto jest aktywne i warto je promować.

Jak zwiększyć zasięg na Instagramie – systematyczność

W przypadku marketingu online regularność odgrywa bardzo ważną rolę. Dotyczy to też mediów społecznościowych, a szczególnie Instagrama. Aby zachować systematyczność i publikować często, warto przygotować sobie harmonogram i działać zgodnie z nim.

Nie ma potrzeby wstawiania postów codziennie lub nawet kilka razy dziennie – to zwykle będzie za dużo. Niemniej warto starać się to robić przynajmniej co 2-3 dni, a na Insta Stories być aktywnym każdego dnia. Chcąc zapewnić sobie większy zasięg na Instagramie, trzeba zadbać także o jakość postów. Powinny być przemyślane i estetyczne.


Algorytm w mediach społecznościowych bywa skomplikowany. Jeśli masz problem z prowadzeniem konta na Instagramie, napisz do nas!

Leave a comment