W ostatnich latach większość działań marketingowych przeniosła się do Internetu. Co więcej, tradycyjna reklama powoli przestaje być skuteczna, ponieważ ludzie często ignorują przekazy reklamowe. Zjawisko ignorowania banerów graficznych doczekało się nawet swojej nazwy – „banner blindness”. Odpowiedzią na ten problem jest content marketing, czyli technika marketingowa, która pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i przekonanie ich do skorzystania z oferowanych usług. Na czym polega content marketing i jak pozwala zdobyć klientów?

Content marketing – co to jest?

W obecnych czasach większość osób poszukuje informacji głównie w Internecie. Przed podjęciem decyzji o zakupie jakiegoś produktu Internauci coraz częściej czytają recenzje i opinie innych użytkowników, a także sięgają po poradniki i artykuły eksperckie.  Content marketing pozwala na dotarcie do nich i na zdobycie ich zaufania poprzez zaoferowanie odbiorcom informacji, których potrzebują do podjęcia najlepszej decyzji. 

Innymi słowy, content marketing to technika marketingowa, polegająca na promowaniu marki poprzez dostarczanie (potencjalnym) klientom merytorycznych tekstów o tematyce powiązanej z działalnością prowadzoną przez daną firmę. Content marketing nazywany jest inaczej marketingiem treści. Technika ta opiera się na budowaniu długotrwałych relacji z konsumentem. To doskonałe narzędzie, które pozwala na  wzmocnienie pozycji na rynku, zbudowanie wizerunku eksperta, a także pozyskanie nowych klientów. 

Rodzaje tekstów marketingowych

Teksty tworzone na potrzeby content marketingu mogą przybierać wiele form. Są to między innymi:

Ponadto, „content” może być przekazany za pomocą innych mediów, takich jak wideo. Content marketing może też wykraczać poza Internet – działania online mogą być uzupełniane przez firmowe broszurki, raporty lub artykuły pojawiające się w prasie branżowej. Taka różnorodność kanałów i angażujących treści pozwala na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i na zdobycie ich zaufania. To z kolei przekłada się na późniejsze zyski – zadowoleni klienci nie tylko chętnie wracają na stronę i dokonują zakupu, ale i często polecają daną firmę lub produkt innym osobom.

Pakiety conentu w wiosennych cenach

Jak zdobyć klientów przez content marketing?

To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Nie ma na nie jednak jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na skuteczność działań marketingowych składa się wiele elementów. Aby pozyskać klientów poprzez działania związane z content marketingiem, należy podjąć szereg kroków, które zwiększą szansę na odniesienie sukcesu.

Oto cztery podstawowe aspekty, które należy mieć na uwadze:

1. Zdefiniuj grupę odbiorców docelowych 

Wszelkie działania marketingowe powinny być poprzedzone analizą rynku oraz opracowaniem starannie zaplanowanej strategii. Dotyczy to również content marketingu. Przed przystąpieniem do tworzenia tekstów, należy zastanowić się, co kieruje potencjalnymi klientami, kiedy wchodzą na stronę internetową lub blog przedsiębiorstwa oraz co skłania ich do podjęcia decyzji o zakupie danego produktu. Innymi słowy – trzeba dowiedzieć się, kim są i czego pragną odbiorcy, do których kierowany będzie przekaz

2. Pisz wartościowe teksty.

Teksty tworzone na potrzeby content marketingu nie muszą mieć charakteru czysto sprzedażowego. To znaczy, że nie powinny ograniczać się tylko do opisania oferty danej firmy, lecz także nieść ze sobą dodatkowe korzyści dla (potencjalnego) klienta. Co to znaczy? Teksty te muszą być przede wszystkim merytoryczne i odpowiadać na realne zapytania klientów. Ich zadaniem nie jest stworzenie u nich potrzeby zakupu, a zaspokojenie potrzeby już istniejącej poprzez dostarczenie informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji. Bardzo ważne jest również zadbanie unikalność oraz poprawność językową i stylistyczną tekstu.

3. Używaj języka korzyści.

Język korzyści to sposób prowadzenia narracji, który poprzez odwoływanie się do pozytywnych emocji skłania odbiorcę do działania.  Z tekstu powinno jasno wynikać, co można zyskać, decydując się na skorzystanie z danej usługi czy produktu. Warto podawać konkretne przykłady, które zobrazują klientowi te korzyści. Umiejętne posługiwanie się językiem korzyści jest cechą, którą powinna odznaczać dobrego copywritera zajmującego się pisaniem tekstów na strony internetowe.

4. Zadbaj o SEO. 

Bardzo ważnym aspektem w pozycjonowaniu strony lub bloga firmowego jest uwzględnienie zasad SEO podczas tworzenia tekstów. Artykuły publikowane w takim miejscu pozwalają na „przemycenie” w nich słów i fraz kluczowych, za pomocą których konsumenci wyszukują interesujące ich informacje. Umożliwiają również tak zwane linkowanie wewnętrzne, czyli zamieszczanie w treści tekstu odnośników do innych tekstów opublikowanych na tej samej stronie. Równie ważny jest wygląd tekstu – warto zadbać o prawidłowe formatowanie.

Podsumowując, teksty stworzone na potrzeby content marketingu powinny być merytoryczne i atrakcyjne zarówno dla czytelników, jak i dla algorytmów wyszukiwarek internetowych. Pisaniem tekstów content marketingowych z uwzględnieniem zasad SEO zajmują się agencje marketingowe. Jeżeli potrzebujesz artykuły branżowe na swojego bloga, zapoznaj się z naszą ofertą. Piszemy teksty reklamowe i artykuły eksperckie na strony internetowe, blogi i nie tylko. 

Leave a comment