Filologia angielska to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Wśród głosów twierdzących, że tłumaczem czy nauczycielem języka angielskiego potrafi zostać każdy, pojawia się pytanie – czy w ogóle warto studiować anglistykę? Jakie są perspektywy młodego filologa w zanglicyzowanym świecie?

Pozory mylą

Anglistyka często mylona jest z kursem języka angielskiego. Powszechne jest przekonanie, że studenci na zajęciach robią to, co uczniowie w liceum czy podstawówce, a po ich ukończeniu jedyną ścieżką kariery jest zawód nauczyciela, ewentualnie tłumacza. Prawda jest jednak nieco inna.

W rzeczywistości są to studia dające szeroki zakres wiedzy nie tylko o języku angielskim, ale też o kulturze i historii krajów anglojęzycznych, a także uczące logiki. Gdyby porównać je do przedmiotu szkolnego, zdecydowanie najbliżej im do języka polskiego. Program studiów obejmuje czytanie lektur, poznawanie historii języka i obszarów jego użytku, pisanie rozprawek i esejów, zgłębianie wiedzy na temat fonetyki gramatyki itd. Studia filologiczne rzucają studentów na głęboką wodę – znaczna większość przedmiotów uczona jest po angielsku, przez wykładowców różnych narodowości, często w grupach z zagranicznymi studentami. Choć na początku może wydawać się to przerażające, z czasem posługiwanie się obcym językiem staje się drugą naturą, a przed studentami otwierają się drzwi do świata wiedzy i poznawania obcych kultur. Studia na anglistyce pozwalają spojrzeć inaczej nie tylko na schematy językowe czy tekst literacki, ale, co najważniejsze, na świat i drugiego człowieka. Swoiście humanistyczna ścieżka rozwoju.

Kierunek ludzi renesansu

Filologia angielska to kierunek niezwykle elastyczny, dlatego też studenci stawiani są przed szerokim wyborem specjalizacji. W dzisiejszych czasach studenci filologii to już nie tylko przyszli nauczyciele i tłumacze, ale też potencjalni przedsiębiorcy, ekonomiści, twórcy i lokalizatorzy gier, informatycy, dziennikarze i marketingowcy. Choć specjalizacje nauczycielskie i tłumaczeniowe nadal są najczęściej wybieranymi, do długiej listy ciekawych specjalizacji co roku dochodzą nowe, odpowiadające wymaganiom rynku pracy. Z szeregu młodych programów studiów dużą popularnością cieszą się język biznesu oraz specjalizacje związane z nowymi mediami. Ciekawym połączeniem jest angielski z innym językiem, np. japońskim.

Kurs japońskiego – WordPassion

Zajęcia na filologii angielskiej

Choć anglista uczy się posługiwania językiem niezależnie od wybranego programu studiów, każda specjalizacja oferuje unikalne przedmioty, uczące umiejętności niezbędnych w przyszłym zawodzie. Student filologii angielskiej z projektowaniem gier oprócz typowych dla anglistyki przedmiotów musi nauczyć się teorii narracji, podstaw tworzenia grafiki, programowania i projektu poziomów, natomiast przyszły marketingowiec poznaje tajniki pisania dla mediów czy montaż filmów – przy czym wszystkiego uczy się w języku angielskim. Taki nacisk na zróżnicowanie pozwala skupić się na rzeczach, które faktycznie są przydatne w wymarzonym zawodzie.

Jeśli okaże się, że specjalizacja to za mało, nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć umiejętności i wiedzę o języku angielskim z innym obszarem zainteresowań. Wielu anglistów decyduje się na kolejny kierunek, aby zawęzić i polepszyć swoje kwalifikacje. Popularne są kierunki, których ukończenie pozwala na wykonywanie pracy tłumacza tekstów specjalistycznych: Prawo, medycyna oraz wszelkie kierunki techniczne. Filologia angielska jest też częstym wyborem absolwentów innych kierunków, którzy chcą wykonywać wyuczony zawód za granicą lub w światowych firmach i wielokulturowych środowiskach.

Co można robić po anglistyce?

Język angielski jest językiem szybko rozwijającego się świata. Firmy potrzebują pracowników posługujących się nim niezależnie od obszaru działalności. W zależności od ukończonej specjalizacji absolwenci mogą starać się o pracę w ośrodkach masowego przekazu, turystyce i sektorze usług, redakcjach czasopism, sferze marketingu i zarządzania, a nawet w studiach gier. Oczywiście, przed anglistami zawsze otwarte są biura tłumaczeń, a dla wyszkolonych nauczycieli szkoły językowe.

Jednak nie samym językiem angielskim student żyje. Anglistyka daje możliwość nauki drugiego języka obcego, zarówno w postaci rozbudowanej specjalizacji, jak i lektoratu, którego poziomym wyjściowym jest B2. Przyszły filolog zdobywa więc dodatkowe kompetencje względem rówieśników, którym zazwyczaj oferowany jest tylko jeden lektorat. Dodatkowym atutem w oczach pracodawcy jest też doświadczenie nabyte podczas praktyk zawodowych, które student musi obowiązkowo odbyć.

Filologia angielska – czy warto wybrać ten kierunek?

Na pytanie “czy warto” nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od kandydata – jeśli zależy Ci jedynie na doskonałej znajomości angielskiego – znacznie lepiej odnajdziesz się na zaawansowanym kursie językowym. Jeśli interesują Cię języki obce, chcesz poznać kraje anglojęzyczne, ich kulturę i historię od zupełnie innej strony, a przy tym pozostawić sobie spore pole do manewru w wyborze zawodu po studiach – filologia to fantastyczne rozwiązanie. Czujesz, że jedna ze specjalizacji to Twoje przeznaczenie – łatwo odnajdziesz się na uczelni. Jeśli jesteś zadeklarowanym humanistą i nie wiesz co wybrać, a lubisz język angielski – warto dać anglistyce szansę.

Leave a comment