Sinologia dla wielu młodych ludzi wydaje się jedyną szansą czy możliwością do nauczenia się języka chińskiego oraz poznania tamtejszej kultury. Stąd nie bez przyczyny z roku na rok ilość miejsc na uniwersytetach się powiększa, jak i coraz więcej uniwersytetów decyduje się na utworzenie własnego wydziału sinologii. Sinologia nie jest jednak dla każdego, czy to ze względu na brak dostatecznie wysokich wyników maturalnych, czy też po prostu wynika to z braku czasu. Istnieje na szczęście wiele alternatyw, które pozwolą nauczyć się języka chińskiego na bardzo zadowalającym poziomie.

Nie dziwi fakt, że filologia nie jest dla każdego, bowiem nie są to studia tylko językowe, ale także duża część zajęć skupia się na kulturze, historii czy literaturze Chin. W końcu nie każdy kto chce nauczyć się języka musi chcieć przedzierać się przez setki stron poświęconym cesarskim władcom czy studiowaniu powieści Mo Yana. Poza tym zajęcia na uczelni odbywają się codziennie, a na pierwszym roku studiów z zajęć z praktycznego języka chińskiego nie można wziąć przysłowiowego “warunku”, co również dla wielu mniej zmotywowanych fanów języka oddziałuje negatywnie. Stąd wielu zadaje sobie pytanie, czy nie lepiej wybrać jakiś kurs językowy, bądź pojechać na rok kursu do Chin i osiągnąć równie dużo.

Kup taniej zeszyty, akcesoria i materiały do nauki chińskiego!

Sinologia – uniwersyteckie opcje

Co ciekawe, uczelnie myślą także i o tych, którzy nie samym chińskim żyją, a chcą między innymi nauczyć się innego języka azjatyckiego czy europejskiego. Dla takich osób idealnym wyborem będzie filologia angielsko-chińska, czy studia azjatyckie Chiny i Azja Wschodnia. Takie opcje można znaleźć na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy na SWPS w Warszawie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie są tzw. Studia nad Chinami, na których można ogólnie zapoznać się z tym regionem i zaczerpnąć trochę języka, a dla tych, którzy są już po studiach, a dalej mają chęć na zapoznanie się z Państwem Środka dobrą opcją mogą być studia podyplomowe – Współczesne Chiny, które w szczególności dają możliwość poznania podstawowego języka chińskiego biznesowego. Warto także sprawdzić czy dana uczelnia nie oferuje nauki języka chińskiego w ramach lektoratu, co byłoby bardzo dobrą opcją dla tych, którzy chcą nauczyć się podstaw.

Filologia, filologią, ale co jeszcze?

Niestety w dzisiejszych czasach, w których rynek zatrudnienia jest przepełniony, a ludzi z podobnym wykształceniem jest wiele, trzeba zrobić wszystko, żeby choć trochę się wyróżnić. Wydawałoby się, że chiński już jest tym czymś, natomiast rzeczywistość jest okrutna. Owszem język sam w sobie jest unikatowy i wszyscy patrzą się na to z podziwem, natomiast stanowi jedynie dodatek do tego, jakie oczekiwania ma od Ciebie pracodawca. Stąd dobrze jest przed lub po filologii (albo kursach) zacząć studia związane np. Z ekonomią, prawem czy biznesem międzynarodowym, co pozwoli sinologowi na otwarcie się na coś więcej niż tylko “tłumaczenia”.

Kurs języka chińskiego w Polsce i w Chinach

Niesamowite jest to, jak szybko rozwija się świat i jak wiele daje możliwości nauki obcych języków w sposób, w jaki danej osobie akurat pasuje. Świetną opcją do nauki języka chińskiego mogą być kursy językowe, które znajdziesz w naszej ofercie. Mogą to być zajęcia indywidualne bądź grupowe dla każdego, nawet dla firm. Jeśli jednak są osoby, które marzą o nauce w Chinach, to dla nich również istnieje świetna opcja wyjazdu na stypendium, organizowana przez Instytut Konfucjusza. Ten wybór jest najlepszy dla osób, które znają język na poziomie umożliwiającym zdanie egzaminu HSK3, ponieważ to właśnie on uprawnia do przystąpienia do aplikacji o wyjazd.

Leave a comment